Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عربستان: در قبال حمله به تاسیسات آرامکو واکنش مناسب نشان می‌دهیم

عربستان: در قبال حمله به تاسیسات آرامکو واکنش مناسب نشان می‌دهیم
Copyright KHALED DESOUKI / AFP
Copyright KHALED DESOUKI / AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عادل الجبیر اعلام کرد دولتش در حال مشورت با متحدان عربستان در موضع «انجام اقدامات لازم» است. او از کشورهای جهان خواست در قبال این رفتار ایران موضع بگیرند.

آگهی

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد که کشورش به حملات شنبۀ گذشته به تاسیسات نفتی آرامکو پاسخ خواهد داد و دست به اقدام مناسب خواهد زد.

او اعلام کرد همانطور که انتظار می‌رفت تحقیقات عربستان نیز دست داشتن ایران در این حملات را تایید کرده و ثابت شد که حملات ۱۴ سپتامبر از سمت شمال انجام شده و تهران در قبال این حملات مسئول است.

عادل الجبیر در یک نشست خبری گفت: «پادشاهی سعودی با هدف حفظ ثبات و امنیت خود، اقدامات مناسب را با توجه به نتایج تحقیقات به اجرا خواهد گذاشت.» او حاضر به ارائه جزئیات بیشتر دربارۀ این اقدامات نشد.

وزیر خارجه عربستان افزود: «ما مطمئن هستیم که این حملات از یمن انجام نشده بلکه از سمت شمال انجام شده است. تحقیقات این موضوع را ثابت می‌کنند.»

ریاض همچنین ادعای حوثی‌های تحت حمایت ایران را مبنی بر اینکه عامل این حملات بودند، رد کرد.

حملات شنبه به مناطق بقیق و خریص، بزرگترین حمله به تاسیسات نفتیِ بزرگترین صادرکنندۀ نفت در جهان محسوب می‌شود. پیش از این اعلام شده بود که بر اساس نتایج تحقیقات، سلاح‌های ایرانی در این حملات استفاده شده بودند.

عادل الجبیر همچنین اعلام کرد که دولتش در حال مشورت با متحدان عربستان در مورد «انجام اقدامات لازم» است. او از کشورهای جهان نیز خواست تا در قبال این رفتار ایران موضع بگیرند.

او گفت: «پادشاهی سعودی از جامعه جهانی می‌خواهد تا به مسئولیت خود در محکوم کردن آنهایی که در پشت این حملات قرار دارند، عمل کند و در مقابل این رفتارِ بی‌پروا که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند، موضع محکم و روشنی بگیرد.»

او افزود: «ایران در تلاش برای تقسیم جهان است اما در این کار موفق نمی‌شود.»

ایالات متحده آمریکا، متحد اصلی پادشاهی سعودی هفته گذشته تحریم‌های بیشتری را علیه ایران وضع و اعلام کرد که سربازان بیشتری را برای تقویت قدرت دفاع هوایی و موشکی عربستان به این کشور می‌فرستد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و فرانسه تقویت سیستم راداری عربستان را آغاز کردند

رویترز: افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است