Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

علی خامنه‌ای: به کاهش تعهدات برجامی با جدیت ادامه خواهیم داد

علی خامنه‌ای: به کاهش تعهدات برجامی با جدیت ادامه خواهیم داد
Copyright IRNA
Copyright IRNA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۰ مهر در جریان دیدار با مجمع عالی فرماندهان سپاه گفت ایران به کاهش تعهدات برجامی خود با جدیت ادامه خواهد داد تا وقتی که به نتیجه مطلوب برسد.

آگهی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۱۰ مهر در جریان دیدار با مجمع عالی فرماندهان سپاه گفت ایران به کاهش تعهدات برجامی خود با جدیت ادامه خواهد داد تا وقتی که به نتیجه مطلوب برسد.

آقای خامنه‌ای دراین باره گفت: «در مسئله‌ی هسته‌ای ما کاهش تعهدات را ادامه خواهیم داد و باید با جدیت کامل ادامه دهیم. مسئولیت هم بر عهده‌ی سازمان انرژی هسته‌ای است و باید این کاهش تعهداتی را که دولت جمهوری اسلامی بیان کرده، به‌طور دقیق و به‌طور کامل و جامع انجام بدهند و ادامه پیدا بکند تا وقتی که ما به نتیجه‌ی مطلوب برسیم.»

ایران در ماه اردیبهشت پس از آنکه اعلام کرد کشورهای باقیمانده در برجام به وظایف خود در قبال توافق هسته‌ای عمل نکرده‌اند، کاهش تدریجی تعهدات برجامی را در دستور کار قرار داد. امری که تا کنون سه مرحله از آن انجام شده است و ایران گفته است گام چهارم را نیز به زودی برخواهد داشت.

رهبر جمهوری اسلامی که در حسینیه امام خمینی تهران حضور یافته بود همچنین سیاست «فشار حداکثری» آمریکا را سیاستی شکست خورده نامید و گفت: «خیال می‌کردند اگر سیاست فشار حداکثری روی ایران متمرکز شود جمهوری اسلامی مجبور به نرمش می‌شود. تا این ساعت به حول و قوه‌ی الهی فهمیدند فشار حداکثری خودشان را دچار مشکل کرده».

علی خامنه‌ای همچنین با اشاره به تلاش قدرت‌های اروپایی برای برقراری تماس مستقیم میان ایران و آمریکا افزود: «این اواخر برای اینکه یک حالت نمادینی برای تسلیم ایران درست کنند و رئیس‌جمهور کشورمان را وادار به ملاقات کنند به التماس هم افتادند و رفقای اروپایی‌شان را واسطه قرار دادند. تا آخر هم موفق نشدند و این سیاست تا آخر هم شکست خواهد خورد.»

در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه تلاش کرده بود تماس یا ملاقاتی را میان سران ایران و آمریکا امکان‌پذیر کند. با این حال با تقاضای حسن روحانی برای لغو تحریم‌های واشنگتن و امتناع دونالد ترامپ از انجام این درخواست و موکول کردن آن به بازگشت ایران به میز مذاکره، در عمل این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند.

عکس از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران
حسن روحانی در جلسه هیئت دولت بر ادامه کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید کردعکس از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران

اظهارات رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران درباره کاهش تعهدات برجامی

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت بر کاهش تعهدات برجامی ایران تاکید کرد و با اشاره به هدف قرار دادن پهپاد تجسسی آمریکا گفت: «اخطار دادیم، فرصت دادیم و بعد عمل کردیم. همه جا همین است، اخطار و فرصت می‌دهیم؛ حالا در پدافند فرصت ثانیه‌ای است اما در دیپلماسی فرصت ممکن است ۲ ماه باشد. ۲ ماه فرصت می‌دهیم باز هم اقدام می‌کنیم و باز هم فرصت می‌دهیم.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در حاشیه همین جلسه اعلام کرد که تهران کاهش تعهدات برجامی خود را تا زمان برآورده شدن انتظاراتش از اروپا ادامه خواهد داد.

آقای ظریف در این‌باره گفت: «ما بر روی مواضع خود محکم ایستاده‌ایم و اگر اروپا تعهدات خود را انجام ندهد ما اقدامات بعدی خود را انجام می‌دهیم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: توافق هسته‌ای با ایران ممکن است فرو بپاشد

انقضای تحریم‌های موشکی؛ ایران در تلاش برای «اثبات اقتدار»، آمریکا و متحدان به دنبال حفظ «محدودیت‌ها»

چالش‌های پیش‌روی دبیر کل جدید ناتو؛ از بازگشت ترامپ تا تهدیدات چین و روسیه