Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات پارلمانی اتریش؛ ماموریت دشوار سباستین کورتس برای تشکیل دولت

انتخابات پارلمانی اتریش؛ ماموریت دشوار سباستین کورتس برای تشکیل دولت
Copyright REUTERS/Leonhard Foeger
Copyright REUTERS/Leonhard Foeger
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با کسب این پیروزی، راه برای دوباره رسیدن به مقام صدر اعظمی برای سباستین کورتس ۳۳ ساله باز است. با وجود این تشکیل دولت آینده و ائتلاف با دیگر احزاب، آسان به نظر نمی‌رسد.

آگهی

حزب محافظه‌کار مردم به رهبری سباستین کورتس با کسب در حدود۳۷ درصد از آرا، پیروز انتخابات پارلمان اتریش شد.

حزب راست افراطی، که با ائتلاف با حزب محافظه‌کار راست میانه، دولت قبلی را تشکیل داده بود در این دور از انتخابات توانست تنها ۱۶ درصد آرا را کسب کند و نسبت به انتخابات پیشین ده رتبه سقوط کرد.

چهار ماه پیش به دنبال انتشار ویدئویی از رهبر حزب راست افراطی آزادی، دولت سباستین کورتس سقوط کرد و به همین جهت انتخابات زودهنگام برگزار شد.

بیشتر بخوانید: رسوایی انتشار یک ویدئوی جنجالی؛ اتریش انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

حزب سوسیال دموکرات اتریش در انتخابات روز یکشنبه با کسب ۲۲ درصد آراء در جایگاه دوم ایستاد. احزاب آزادی و سبزها به ترتیب ۱۶ و ۱۴ درصد آراء را کسب کردند. حزب سباستین کورتز توانست در این انتخابات، فاصله را با تمام رقبا بیشتر کرده و تقریبا ۷ رتبه بیشتر از انتخابات پیشین در سال ۲۰۱۷ کسب کند. این بدین معنی است که حزب محافظه‌کار مردم ۱۱ کرسی دیگر را نیز به نفع خود کسب کرده است.

با کسب این پیروزی، راه برای دوباره رسیدن به مقام صدر اعظمی برای سباستین کورتس ۳۳ ساله باز است. با وجود این تشکیل دولت آینده و ائتلاف با دیگر احزاب، آسان به نظر نمی‌رسد.

با اعلام رسمی نتایج نهایی، صدر اعظم پیشین اتریش با دستور رییس جمهوری برای تشکیل دولت وارد مذاکره خواهد شد.

سباستین کورتس قبل از اعلام نتایج گفته بود که در صورت پیروزی با همه احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی وارد گفتگو خواهد شد.

سبزهای اتریش که در انتخابات قبل توانسته بودند تنها ۴ درصد از آرا را به خود اختصاص دهند، این‌بار با حمایت طرفداران مبارزه با تغییرات آب و هوایی در موقعیتی قرار گرفته‌اند که می‌توانند در تشکیل دولت آینده تاثیرگذار باشند.

سباستین کورتس می‌تواند با ائتلاف با سبزهایی که ۲۳ کرسی را به خود اختصاص داده‌اند اکثریت پارلمان را تشکیل دهد اما تحلیل‌گران معتقدند سبز‌ها که مخالف جهت‌گیری حزب محافظه‌کار راست میانه در زمینه مهاجرت و عدم وضع مالیات بر روی کربن هستند، به راحتی به این ائتلاف تن در نخواهند داد.

در حالت دیگر، صدر اعظم پیشین اتریش می‌تواند با حزب سوسیال دموکرات «ائتلاف بزرگ سنتی» را تشکیل دهد اما به گفته ناظران سیاسی اتریش آن‌ها نیز علاقه خاصی به تقسیم قدرت با راست‌میانه ندارند. با این وجود پاملا رندی-واگنر، رهبر حزب سوسیال دموکرات اعلام کرده است آماده گفتگو با محافظه‌کاران است.

به گفته پیتر فیلز مایز، کارشناس علوم سیاسی، ائتلاف در هر جهتی که صورت بگیرد، طرفداران و حامیان سباستین کورتس مایوس خواهند شد. مگر اینکه او به سمت گزینه دولت اقلیت برود که در این صورت: «در هر مقطعی این امکان وجود خواهد داشت که ائتلافی علیه کورتس تشکیل شود و دوباره انتخاباتی زودهنگام برگزار شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات زودهنگام اتریش؛ پیش‌بینی پیروزی راستگرایان به رهبری کورتس

پایان کارزار انتخاباتی در اتریش زیر سایه اتهام «فساد مالی» علیه راست افراطی

صدراعظم سابق اتریش به اتهام «بیان اظهارات نادرست» در پرونده فساد به دادگاه احضار شد