نخست وزیر عراق: اسرائیل در حمله به پایگاه های حشد شعبی دست داشته است

نیروهای حشد شعبی در عراق
نیروهای حشد شعبی در عراق Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وقتی در ماه جاری میلادی در باره احتمال انجام حملات هوایی اسرائیل به عراق از سفیر آمریکا در بغداد سوال شد، وی گفت اگر دنبال پاسخ هستید بهتر است اطلاعات مربوط به جایگاه حشد شعبی و حمله اسرائیل به مواضع نیروهای تحت امر ایران در سوریه را به یکدیگر گره بزنید.

آگهی

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق می گوید «یافته های مهمی» وجود دارد که نشان می دهد اسرائیل در حمله به پایگاه‌های شبه نظامیان این کشور دست داشته است.

ادعای نخست وزیر عراق مبنی بر دخالت اسرائیل در حمله به پایگاه های حشد شعبی، نیروهای بسیج مردمی عراق که از سوی ایران حمایت می شوند، با استناد به اطلاعات منابع آمریکایی مطرح می شود؛ این در حالیست که شبه نظامیان شیعه عراقی پیشتر به صراحت اسرائیل را به انجام این حملات متهم کرده بودند.

آقای عبدالمهدی روز دوشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره ضمن مطرح کردن این ادعا تصریح کرد: «دولت عراق شواهد ملموسی برای تعیین عامل اصلی این حملات در اختیار ندارد اما آنچه از منابع آمریکایی دریافت کردیم نشان می دهد که اسرائیل پشت این ماجرا است.»

نخست وزیر عراق در این ادامه یادآور شد: «تحقیقات مقامات عراقی به یافته های مهمی در خصوص این حملات منجر شده که حکایت از دست داشتن اسرائیل در برخی از این حملات دارد.»

این سخنان در حالی مطرح می شود که پیش از این نیز منابعی غیررسمی در آمریکا از انجام حملات هوایی اسرائیل به اهدافی در خاک عراق خبر داده بودند. این حملات به تابستان سال جاری باز می گردد، زمانی که پنج انبار مهمات و اردوگاه آموزشی متعلق به شبه نظامیان حشد شعبی هدف بمباران های هوایی قرار گرفت.

احتمال انجام این حملات از سوی ارتش اسرائیل پس از آن از دید تحلیلگران قوت گرفت که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به صراحت اعلام کرد که پایگاه مستشاران ایران در هیچ نقطه ای مصون از حملات نخواهد بود.

بیشتر بخوانید:

حشد شعبی، ائتلافی از نیروهای مسلح شبه‌ نظامی است که اغلب اعضای آن را شیعیان هوادار ایران تشکیل می دهند. این نیروی پرنفوذ که نقش مهمی در مقابله با پیکارجویان گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در خاک عراق داشت پس از برچیده شدن بساط اسلام گرایان افراطی در نیروهای مسلح دولتی این کشور ادغام شد.

این تشکل شبه نظامی که اکنون مراحل تبدیل شدن به یک جریان تاثیر گذار سیاسی در عراق را طی می کند ماه اوت گذشته اسرائیل را متهم کرد که در جریان حمله پهپادی در مرز سوریه یکی از نیروهایش را کشته است.

حشد شعبی همچنین پیشتر اعلام کرده بود که به سوی دو پهپاد شناسایی بر فراز دو پایگاه خود در خاک عراق شلیک کرده است؛ ادعایی که دولت اسرائیل آن را بی پاسخ گذاشت.

احمد الاسدی، نماینده پارلمان عراق و یکی از مسئولان حشد شعبی روز جمعه به خبرگزاری فرانسه اطمینان داده بود که به همراه چند تن دیگر از نمایندگان پارلمان در جریان نتیجه تحقیقات مقامات کشورش مبنی بر دست داشتن اسرائیل در حمله با پایگاه های شبه نظامیان قرار گرفته است.

به گفته این فرد مسئول در تشکیلات حشد شعبی «دست کم سه مورد از این حملات از خارج عراق صورت گرفته و دو مورد از آن توسط نیروهای اسرائیلی انجام شده است.» وی در ادامه گفته است که این اطلاعات را از فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی و از نزدیکان نخست وزیر عراق دریافت کرده و نمی داند چرا دولت نتیجه این تحقیقات را منتشر نکرده است.

حشد شعبی در سال ۲۰۱۴ برای مقابله با سیطره نیروهای داعش بر خاک عراق و بیرون راندن آنها از این کشور تاسیس شد. این نیروی شبه نظامی که حمایت تهران را با خود دارد مخالف حضور نظامیان آمریکایی در عراق است پیشتر در چارچوب تشکیل ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به این کشور سرازیر شده بودند.

آمریکا و اسرائیل از نفوذ این نیروی شبه نظامی تحت حمایت ایران در عراق به شدت نگرانند. اسرائیل پیش از این بارها پایگاه ها شبه نظامیان تحت امر ایران در خاک سوریه را هدف حملات هوایی قرار داده است.

وقتی در ماه جاری میلادی در باره احتمال انجام حملات هوایی اسرائیل به عراق از سفیر آمریکا در بغداد سوال شد، وی گفت اگر دنبال پاسخ هستید بهتر است اطلاعات مربوط به جایگاه حشد شعبی و حمله اسرائیل به مواضع نیروهای تحت امر ایران در سوریه را به یکدیگر گره بزنید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله هوایی به مواضع حشد شعبی در شرق سوریه

پنتاگون از عراق خواست جلوی حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکایی را بگیرد

«ابوباقر السعدی» از فرماندهان ارشد «کتائب حزب الله» در حمله پهپادی آمریکا در بغداد کشته شد