ایران: اروپا به تعهداتش عمل نکند، گام چهارم کاهش تعهدات هم عملی می‌شود

ایران: اروپا به تعهداتش عمل نکند، گام چهارم کاهش تعهدات هم عملی می‌شود
Copyright Mehr
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید اروپا باید به تعهدات خود عمل کند تا ایران گام چهارم کاهش تعهدات را عملی نکند.

آگهی

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید ایران همچنان به روند کاهش تعهدات برجامی خود ادامه می‌دهد.

سید عباس موسوی، روز دوشنبه ۸ مهر در نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد تا زمانی که اروپا به تعهدات خود در برجام عمل نکند ایران کاهش تعهدات خود در برجام را ادامه خواهد داد.

آقای موسوی همچنین با اشاره به پیشنهادات اختصاص طرح ۱۵ میلیارد دلاری به ایران، گفت: «همیشه ابتکار و پیشنهاداتی مطرح می‌شود، برخی از این ابتکارات را ایران داده و برخی هم از سوی دیگران طرح شده است. ولی آن چه که برای ما مهم است و اکنون در درجه اول اولویت قرار دارد این است که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند و بتوانند ایران را قانع کنند در غیر این صورت ایران گام بعدی کاهش تعهدات خود در برجام را خواهد برداشت.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه افزود: «اما آنها متاسفانه اجرای پیشنهادات و تعهدات خود را به آمریکا و مناسبات ایران و آمریکا گره زده‌اند.»

وی همچنین ادامه داد: «طرح تخصیص ۱۵ میلیارد دلار از طرح‌های آنهاست و ما امیدواریم راه حلی برای طرح خود پیدا کنند. راه ما روشن است و همان طور که پیش از این گفته‌ایم تا زمانی که اقدامات عملی و قابل توجهی از سوی اروپایی‌ها برای انجام تعهدات‌شان در برجام صورت نگیرد ایران به اقدامات خود برای کاهش تعهدات برجامی ادامه می‌دهد تا به نحوی توازن در تعهدات در این توافق بین‌المللی به وجود آید البته همانطور که اشاره کردم راه دیپلماسی همچنان باز است.»

این دیپلمات عالی‌رتبه همچنین در خصوص اظهارات بوریس جانسون، نخست وزیر انگلستان که از برجام جدید صحبت کرده بود، گفت: «یک ضرب‌المثل ایرانی که مضمون آن این است که همین را که اکنون دارید اجرایی کنید و به پیش ببرید.»

بیماری تخت روانچی

سخنگوی وزارت خارجه ایران با با اشاره به عدم امکان ملاقات میان جواد ظریف و مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، اظهار داشت: « آمریکایی‌ها انجام یک مسئله انسانی را به یک مسئله حقوقی، قضایی و امنیتی منوط کرده بودند و این نشان دهنده سقوط اخلاقی آمریکایی‌ها است. این شرط قابل مسموع نبود. من اسم خاصی را نشنیده‌ام فقط می‌دانم که آنها خواستار این شده بودند که یکی از محکومان امنیتی آمریکا که در ایران محکوم شده و در حبس است آزاد شود. این درخواست درخواستی غیر اخلاقی و غیر عملی بود که ایران آن را نپذیرفت.»

آقای موسوی همچنین در خصوص آخرین وضعیت درمان و سلامتی تخت روانچی گفت: «آقای روانچی یکی از دیپلمات‌های حرفه‌ای واخلاق مدار ایران است که امیدواریم هر چه زودتر بهبودی خود را به دست آورند. براساس آخرین اخباری که از من از آن اطلاع دارم حال عمومی ایشان بهتر است و عمل جراحی که انجام دادند تقریبا جواب داده است.»

مکانیسم ماشه

موسوی همچنین در مورد گزارش‌هایی درباره تهدید کشورهای اروپایی مبنی بر خروج از برجام در صورتی که ایران گام چهارم خود را بردارد، گفت: «از تهدید اتحادیه اروپا برای خروج از برجام خبری ندارم ولی اگر منظورشان این است که اگر ایران گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارد آنها از برخی از مکانیزم‌ها مثلا اسنپ بک و یا امثال آن استفاده می‌کند از همین جا می‌گویم که اقدام آنها غیر حقوقی و غیر قانونی است و این اقدام از همین الان اقدامی مرده است.»

وی ادامه داد: «ما اقدامات جبرانی برای طرف‌های مقابل در برجام پیش بینی کرده‌ایم و با توجه به این که آنها به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند ایران در قالب دو ماده ۲۶ و ۳۶ برجام تصمیم گرفته تعهدات برجامی خود را کاهش دهد. اگر آنها بخواهند در پاسخ به اقدامات ایران، اقدامات جبرانی انجام می‌دهند مرتکب اشتباه شده‌اند و ما به آنها توصیه می‌کنیم چنین کاری را انجام ندهند.»

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی دیگر در ارتباط با احتمال استفاده اروپایی‌ها از مکانیزم ماشه علیه ایران تاکید کرد: «همانطور که گفتم این طرح طرح مرده‌ای است و به لحاظ قانونی و حقوقی امکان استفاده آنها از چنین طرحی وجود ندارد.»

بعد از گذشت بیش از یک سال از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، ایران در سه مرحله تعهدات خود را در برجام کاهش داده و تهدید کرده است در صورتی که اروپا به تعهدات خود عمل کند، تهران گام چهارم را نیز عملی خواهد کرد. با این حال کشورهای اروپایی از ایران خواسته‌اند همچنان به مفاد برجام پایبند بماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به چهارمین گام کاهش تعهدات هسته‌ای ایران

چند مقام رسمی ایران از بررسی گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خبر دادند

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند