انتخابات پارلمانی اتریش؛ پیروزی محافظه کاران به رهبری کورتس

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات پارلمانی اتریش؛ پیروزی محافظه کاران به رهبری کورتس
کپی رایت  عکس از رویترز

برآوردها از نتیجه انتخابات پارلمانی اتریش حاکی از آن است که حزب محافظه‌کار مردم به رهبری سباستین کوتس با کسب حدود ۳۷ درصد آراء پیروز شده است.

با این حال سباستین کورتس ۳۳ ساله برای تشکیل دولت آینده اتریش و کسب اکثریت آراء در پارلمان، به شریک ائتلافی نیاز خواهد داشت.

دولت سباستین کورتس چهار ماه پیش به دنبال انتشار ویدئویی از رهبر حزب راست افراطی آزادی سقوط کرد. هاینتس کریستیان اشتراخه، رهبر پیشین حزب آزادی و معاون صدراعظم این کشور در این ویدئو در حال چانه‌زنی بر سر کسب حمایت سیاسی در ازای اعطای قراردادهای دولتی دیده می‌شد.

حزب سوسیال دموکرات اتریش در انتخابات روز یکشنبه با کسب ۲۲ درصد آراء در جایگاه دوم ایستاد. احزاب آزادی و سبزها به ترتیب ۱۶ و ۱۴ درصد آراء را کسب کردند.

سباستین کورتس پیش از این اعلام کرده بود که در صورت کسب بیشترین میزان آراء با رهبران تمام احزاب در مورد تشکیل دولت ائتلافی آینده گفتگو خواهد کرد.

تخمین‌های اولیه از نتیجه انتخابات پارلمانی اتریش نشان می‌دهد که محافظه‌کاران به رهبری سباستین کورتز موفق شده‌اند بخشی از آرای راست افراطی در انتخابات سال ۲۰۱۷ را این بار به نام خود ثبت کنند.

نظرسنجی‌های انجام شده حاکی است که حفاظت از محیط زیست دغدغه اصلی رای دهندگان اتریشی بوده است. امری که باعث شده است سبزها که در انتخابات قبلی کمتر از چهار درصد آراء را کسب کرده بودند این بار حدود ۱۴ درصد آراء را به دست آورند.