جشنواره فیلم الجونه با درخشش هنرمندان جوان اهل خاورمیانه به پایان رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جشنواره فیلم الجونه با درخشش هنرمندان جوان اهل خاورمیانه به پایان رسید

سومین جشنواره فیلم الجونه که در سواحل دریای سرخ مصر برگزار شد، روز جمعه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) پس از ۹ رو خاتمه یافت. در این جشنواره بیش از ۸۰ فیلم از گوشه و کنار جهان نمایش داده شد.

امجد ابو العلا، کارگردان سودانی‌الاصل ساکن امارات در اختتامیه این جشنواره جایزه ۵۰ هزار دلاری الجونه را برای فیلم داستانی «شما در بیست سالگی خواهید مرد» دریافت کرد.

از سایر برندگان امسال می‌توان به سونیا حداد، کارگردان ایرانی فیلم کوتاه «امتحان» اشاره کرد. فیلم «سخن گفتن درباره درختان» از سودان نیز موفق شد جایزه فیلم مستند امسال را از آن خود کند.

«رویای نورا» که داستانی جنجالی از تونس است، به عنوان یک فیلم منطقه‌ای در الجونه خوش درخشید. این فیلم روایتگر زنی است که در غیاب شوهر زندانی‌اش یک رابطه عاطفی غیرقانونی را آغاز می‌کند. هند صبری، هنرپیشه اهل تونس که در مصر زندگی می‌کند برنده جایزه بهترین بازیگر زن امسال در الجونه شد.

وی درباره این فیلم گفت: «در پایان فیلم دو-سه دقیقه سکوت حکمفرما شد. کف زدن‌ها ... نمی‌دانم ...انگار ترسیدند، شوکه شدند، شگفت‌زده شدند. این همان چیزی است که سینما باید به عنوان یک واکنش ایجاد کند.»

بیشتر بخوانید:

زیر پرچم «سینما برای بشریت» تاکنون فیلمسازان و بازیگرانی از خاورمیانه و شمال آفریقا ظهور کرده و به دور از هیاهوی هالیوود، خود را به اثبات رسانده‌اند.

آنها در جشنواره الجونه گرد هم آمدند تا در مورد ادغام فرهنگ در صنعت صحبت کنند. اما در آخرین لحظات نیز هنرمندانی از هالیوود به جمع آنها اضافه شدند.

استیون سیگال، ستاره ۶۷ ساله هالیوود نیز در مراسم شب گذشته درخشید. او در گفتگو با خبرنگار یورونیوزگفت: «نظر فروتنانه من این است که کارها را به همان روشی که به آن اعتقاد دارید انجام دهید. اگر به چیزی به اندازه کافی اعتقاد دارید، اگر کارمای مناسب دارید، به آن می‌رسید و کار را انجام می‌دهید.»

یسرا، بازیگر و خواننده قدیمی مصری همچنین مینا مسعود، بازیگر مصری‌-کانادایی که در فیلم اخیر شرکت دیزنی نقش علاالدین را بازی کرده، از جمله کسانی بودند که در این جشنواره مورد توجه حاضران قرار گرفتند.

آما آنچه که جشنواره امسال را بی‌نظیر کرد حضور بازیگران، نویسندگان و کارگردانان جوان و بی‌پروایی بود که با داستان‌های خود همگان را شگفت‌زده کردند. بسیاری از آنها قصد دارند خود را برای رقابت‌های سال آینده آماده کنند.