کاخ سفید سعی داشت جلوی انتشار جزئیات مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی را بگیرد

سند مربوط به مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی
سند مربوط به مکالمه تلفنی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افشاگر این ماجرای جنجالی به نقل از برخی مسئولان کاخ سفید تاکید کرده است که وکلای کاخ سفید آنها را برای برداشتن نسخه الکترونیک جزئیات مکالمه دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین از سیستم اطلاعاتی رایانه ای تحت فشار قرار داده بودند.

آگهی

ماجرای جنجالی مکالمه تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی اش هر روز ابعاد تازه تری پیدا می کند. فرد افشاگر این جریان به تازگی از شواهدی سخن گفته که نشان می دهد کاخ سفید پیشتر تلاش داشته تا دسترسی به متن و جزئیات این مکالمه تلفنی را محدود کند.

این افشاگر اطلاعاتی در سندی که دوازدهم اوت تاریخ خورده و به تازگی از سوی کنگره آمریکا منتشر شده تصریح می کند: «من در چارچوب سمت های رسمی از سوی چند مسئول دولت آمریکا اطلاعاتی را دریافت کردم که نشان می دهد رئیس جمهوری از جایگاه و قدرت خود سوء استفاده کرده و از یک کشور بیگانه خواسته است تا درانتخابات سال ۲۰۲۰ مداخله کند.»

این فرد که نامی از او برده نشده در ادامه تاکید می کند: «چند روز پس از این هشدار از سوی چندین مقام آمریکایی مطلع شدم که مسئولان بلند پایه کاخ سفید بلافاصله وارد عمل شدند تا از دسترسی به جزئیات این مکالمه تلفنی جلوگیری کنند.»

این هشدار به مکالمه تلفنی روز بیست و پنجم ژوئیه دونالد ترامپ با وولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین مربوط می شود که بر اساس جزئیات منتشر شده از آن رئیس جمهوری آمریکا از همتای اوکراینی اش می خواهد درباره نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات و فرزندش هانتر که از سال ۲۰۱۴ در یک شرکت گازی اوکراینی مشغول به کار است، تحقیقاتی انجام دهد.

بیشتر بخوانید:

انتشار جزئیات این مکالمه، مجلس نمایندگان آمریکا را بر آن داشت تا روند استیضاح دونالد ترامپ به دلیل سوء استفاده از جایگاه رسمی و درخواست دخالت یک کشور بیگانه در رقابت انتخاباتی را کلید بزند.

افشاگر این ماجرای جنجالی به نقل از برخی مسئولان کاخ سفید تاکید کرده است که وکلای کاخ سفید آنها را برای برداشتن نسخه الکترونیک جزئیات مکالمه دونالد ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین از سیستم اطلاعاتی رایانه ای تحت فشار قرار داده بودند.

کاخ سفید در نخستین واکنش به انتشار محتوای سند افشاگر اطلاعاتی توسط کنگره این اقدام را به عنوان نشانه ای «هیستری» دمکرات ها محکوم کرده است. استفانی گریشام، یک سخنگوی دولت آمریکا در این خصوص گفته است که با انتشار این سند هیچ چیز تغییر نمی کند و آنچه منتشر شده ملغمه ای از روایت های دسته سومی و دست نوشته های مطبوعاتی است.

گفتنی است که جزئیات مکالمه جنجالی تلفنی میان روسای جمهوری آمریکا و اوکراین پس از بالاگرفتن این جریان و فشار نمایندگان دمکرات مجلس نمایندگان از سوی دولت آمریکا منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ در دیدار با زلنسکی: ما همدیگر را معروف‌تر کردیم اما فساد پسر بایدن وحشتناک است

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است

دیوان عالی درباره مصونیت سیاسی ترامپ تصمیم‌می‌گیرد؛ دادگاه رئيس جمهوری سابق آمریکا به تاخیر افتاد