Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روحانی در نشست خبری: رهبران اروپایی مدرکی در متهم کردن ایران نداشتند

روحانی در نشست خبری: رهبران اروپایی مدرکی در متهم کردن ایران نداشتند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و در پاسخ به درخواست خبرنگاری برای نشان دادن مدارکی دال بر اینکه حمله به عربستان سعودی نه از جنوب ایران که از یمن صورت گرفته است گفت: «چرا ما باید توضیح بدهیم ما نه سر پیازیم نه ته پیاز.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه در نیویورک دریک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. عمده سوالان خبرنگاران به روابط میان ایران و آمریکا، حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و آینده برجام مربوط می شد.

حسن روحانی در بخش‌هایی از سخنانش پیش از آغاز سوالات خبرنگاران گفت که برخی تلاش‌های تیم او در نیویورک به نتیجه نرسید اما بخش دیگری از تلاش ها به نتیجه رسیده است.

اتهام حمله به تاسیسات نفتی عربستان

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و در پاسخ به درخواست خبرنگاری برای نشان دادن مدارکی دال بر اینکه حمله به عربستان سعودی نه از جنوب ایران که از یمن صورت گرفته است گفت: «چرا ما باید توضیح بدهیم ما نه سر پیازیم نه ته پیاز. نیروهای یمنی دارای موشک و پهپاد هستند و بارها به مناطقی در عربستان و امارات حمله کردند. آنهایی که اتهام به دیگران می زنند باید سند و مدارکشان را نشان دهند.»

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: «من از برخی رهبران اروپایی که اظهار نظر نادرستی کرده بودند پرسیدم مدارک شما چیست گفتند که ما مدارکی نداریم فقط نیروهای یمنی چنین توانمندیی نمی توانند داشته باشد. حتی من به اروپایی ها گفتم مدارکی اگر شما دارید به شخص من بفرستید.»

پیام بن سلمان برای رئیس جمهوری ایران

آقای روحانی در پاسخ به سوالی در باره میانجی گری پاکستان و پیامی که بواسطه عمران خان از سوی بن سلمان، ولیعهد عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای وی ارسال شده گفت: « در ملاقات با نخست وزیر پاکستان درباره روابط با عربستان، یمن و آمریکا بحث و تبادل نظر کردم، ما اعتقاد داریم که جنگ علیه یمن باید هر چه زودتر پایان یابد تا در منطقه صلح و آرامش حاکم شود.»

رئیس جمهوری ایران بدون تکذیب این مسئله که پیامی از ولیعهد عربستان و رئیس جمهوری آمریکا برایش ارسال شده به این نکته بسنده کرد که عمران خان نکاتی از دیدار خود را با مقامات سعودی با وی در میان گذاشته است.

حسن روحانی در ادامه تصریح کرد: «عمده مشکل ایران با عربستان موضوع جنگ علیه یمن است. اگر آتش بس حاکم شود، مشکلات دو کشور سریعتر مرتفع خواهد شد. ایران همچنان به رایزنی ها و مذاکرات خود برای صلح و امنیت در منطقه ادامه خواهد داد.»

استیضاح ترامپ

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره اتهاماتی که اکنون دونالد ترامپ در آمریکا با آنها روبروست و امکان استیضاح او وجود دارد گفت: «بهترین آرزوی ما این است که دولت آمریکا سیاستهای درستی انتخاب کند چه ترامپ چه فرد دیگری. برای ما مهم است که آمریکا تعهدی را که خدشه دار کرده است را جبران کند و برای ما این نکته مهم است.»

تعهدات اروپا و سرنوشت برجام

حسن روحانی درباره اروپا گفت که اگر اروپا نتواند به تعهداتش عمل کند ما قدم‌های بعدی را برخواهیم داشت.

رئیس جمهوری ایران درباره مذاکرات برای کاهش تنش با آمریکا و نقش فرانسه گفت: «رئیس جمهوری فرانسه ماههاست در تلاش است که برای این مشکل راه حلی پیدا کند. ما راه حل اروپایی و راه حل آمریکایی را پیش می بردیم. ما راه حل اروپایی را پیش می بردیم اما اروپایی ها گفتند که ما باید توافق آمریکا را هم بدست آوریم. البته ماکرون این خط را هم دنبال می کرد که بهتر است مشکل بین آمریکا و ایران حل شود. من می گویم آمریکا باید پیش شرط را بردارد و آنگاه زمینه برای شرایط جدید ایجاد می شود.»

حسن روحانی همچنین افزود: «من نمی خواهم بگویم این طرح ها هیچ گاه به نتیجه نمی رسد اما در این سفر به نتیجه نرسیده است. البته مسیرهای دیگری هم بجز فرانسه وجود دارد که آنها هم دارند کارهایشان را دنبال می کند.»

«فشار حداکثری و تحریم را کنار بگذارید تا مذاکره کنیم»

حسن روحانی در ارزیابی سیاست دونالد ترامپ درباره ایران گفت: «راهی که ترامپ انتخاب کرد ایجاد فاصله بین ملت ایران و دولت آمریکا بود و بیشترین تنفر ملت ایران از دولت آمریکا را ایجاد کرد. کاری که دولت آمریکا آغاز کرد معلوم بود که هیچگاه به نتیجه نمی رسد.»

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که «با پیش شرط حاضر به مذاکره نیستیم. فشار حداکثری و تحریم را کنار بگذارید و صداقت خودتان را نشان دهید که می شود با این دولت حرف زد آنگاه شرایط کاملا متفاوت خواهد شد.»

حسن روحانی در پاسخ به این سوال که آیا برای کاهش تنش بین تهران و واشنگتن آیا رهبر ایران حاضر است دستوری برای آزادی آمریکایی های زندانی صادر کند؟ گفت: «ما به دفعات با مقامات آمریکایی در گذشته برای آزادی زندانیان دو طرف حرف زدیم و بعضی وقت ها موفق بودیم. در دولت آقای ترامپ هم یکی دوبار این بحث شروع شد. دولت ترامپ گفت که اگر یک نفر آزاد شود از سوی ایران ما این را مثبت می گیریم و چند نفر ایرانی را آزاد می کنیم. اما ما فقط تشکر دیدیم از مقامات آمریکایی نه عمل. برای این موضوع توپ در زمین آمریکاست.»

حسن روحانی در پاسخ به این پرسش که آیا پیشنهاد اعتبار ۱۵ میلیاردی هنوز روی میز است؟ گفت: «در مذاکرات اخیر در نیویورک بیشتر درباره برداشتن کل تحریم‌ها یکجا بحث بود. بحث کردیم بحث موقتی بود. این پیشنهاد هنوز روی میز هست اما اینکه اروپایی ها برای انجام آن مشکلی دارند یا ندارند مشکل آنهاست. ما در نیویورک موضوع کل تحریم ها و مسائل منطقه ای را بحث کردیم که به نتیجه نرسید.»

حسن روحانی همچنین گفت که اجرای برنامه‌ای فراتر از برجام ممکن است اما ابتدا باید همه به برجام متعهد باشند و بعد درباره اقدامات بالاتر صحبت کنیم. ما مشخص کردیم که در چه زمینه‌هایی بالاتر از برجام می توانیم صحبت کنیم. درباره موشک بهتر است که از ما سوالی نکنند چرا که بدهکار می شوند. چرا که آمریکایی ها آنقدر سلاح و موشک به منطقه می فرستند که باعث عدم توازن شده‌اند بنابراین باید آنها فرستادن سلاح به منطقه را متوقف کنند. حرف زدن آنها درباره موشک لیست بدهکاری آنها را زیاد می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامور حقیقی: با ترامپ باید نقداً معامله کرد چون ممکن است امروز حرفی بزند و فردا بزند زیر حرفش

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

بایدن و شبه‌نظامیان طرفدار ایران؛ نقش دیپلماسی و تصمیمات نظامی آمریکا در پاسخ به حملات چیست؟