بیش از هزار نفر از مخالفان سیسی در مصر دستگیر شده‌اند

بیش از هزار نفر از مخالفان سیسی در مصر دستگیر شده‌اند
نگارش از یورونیوز

معترضان مصری هفته گذشته در پی فراخوانی بر روی شبکه‌های اجتماعی به خیابان آمدند و خواستار کنار رفتن سیسی از قدرت شدند.

به گفته دو گروه حقوق بشری مصری، مقامات دولتی مصر بیش از یکهزار نفر از معترضان مخالف عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر را دستگیر کرده‌اند.

معترضان مصری هفته گذشته در پی فراخوانی بر روی شبکه‌های اجتماعی به خیابان آمدند و خواستار کنار رفتن عبدالفتاح سیسی از قدرت شدند.

سازمان‌ آزادی‌ها و حقوق بشر مصر تعداد دستگیرشدگان را ۱۰۰۳ نفر و سازمان حقوق اقتصادی و اجتماعی مصر این تعداد را ۱۲۹۸ نفر اعلام کرده‌اند.

گفته می شود که دو استاد برجسته دانشگاه نیز روز سه شنبه در مصر بازداشت شده‌اند. هازم حسنی، استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره به گفته وکیل‌اش سه شنبه شب در مقابل خانه‌اش دستگیر شده است.

هازم حسنی که سخنگوی فرمانده سابق ارتش مصر بوده است سال گذشته نیز پس از تلاش برای اینکه علیه عبدالفتاح سیسی وارد انتخابات شود، دستگیر شده بود. وی در روزهای گذشته در رسانه‌های اجتماعی انتقادهایی علیه رئیس جمهوری مصر مطرح کرده بود.

همچنین گفته شده است که حسن نفا، روشنفکر برجسته دیگری که علوم سیاسی در دانشگاه قاهره تدریس می کند روز سه‌شنبه در خانه‌اش بازداشت شده است. او نیز رویکرد عبدالفتاح سیسی در حکومتداری را نقد کرده است.

اعتراضات هفته گذشته در قاهره و دیگر شهرهای مصر به دنبال فراخوانی از سوی محمد علی، تاجر تبعیدی مصری که در اسپانیا زندگی می کند، آغاز شد. محمد علی در ویدئوهایی عبدالفتاح سیسی را متهم به فساد کرده‌ است و از مردم خواسته بود تا برای سرنگونی او دست به اعتراض بزنند.

فعالان سیاسی هفته گذشته بر روی شبکه های اجتماعی با هشتگ #كفايه_بقى_ياسيسى (سیسی دیگر کافی است) مردم را به اعتراض دعوت کرده بودند.

عبدالفتاح السیسی در سال ۲۰۱۳ در حالی که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر بود علیه دولت قانونی محمد مرسی رئیس جمهوری وقت مصر کودتا و دولت او را سرنگون کرد. عبدالفتاح سیسی در سال ۲۰۱۴ با برگزاری انتخابات بحث برانگیزی که بسیاری از مخالفان در آن شرکت نکردند به ریاست جمهوری رسید و در سال ۲۰۱۸ نیز مجددا برای دور دوم انتخاب شد.

مطالب مرتبط