Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نویسنده ایتالیایی در اعتراض به اعطای نشان افتخار فرانسه به سیسی نشان خود را پس داد

سیسی و ماکرون
سیسی و ماکرون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کورادو اوجیاس که پنج سال عضویت در پارلمان اروپا را نیز در کارنامه فعالیت‌های سیاسی خود دارد در نامه ‌ای تصریح کرد: «به اعتقاد من رئیس جمهور امانوئل ماکرون نبایست چنین نشان افتخاری را به رئیس کشوری که با جنایتکاران همدست و شریک شده، می‌داد.»

آگهی

کورادو اوجیاس،‌ روزنامه‌نگار و نویسنده ایتالیایی روز دوشنبه در اعتراض به اعطای عالی‌ترین نشان کشور فرانسه (لژیون دونور) به عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر،‌ همین نشان را که خود پیش‌تر دریافت کرده بود،‌ پس داد.

این نویسنده ایتالیایی پیش‌تر عبدالفتاح سیسی را «همدست جنایتکاران» معرفی کرده و گفته بود به دلیل این اقدام کاخ الیزه تصمیم دارد روز دوشنبه به سفارت فرانسه برود و نشان «لژیون دونور» خود را پس بدهد.

او در نامه‌ای که روزنامه چپِ لیبرالِ «لا رپوبلیکا» آنرا منتشر کرد این اقدام را «حرکتی جدی و کاملا نمادین» خواند و یادآور شد که به دلیل پیوندهای عمیق احساسی و عاطفی که وی با کشور فرانسه دارد لازم بود که این کار را انجام دهد.

کورادو اوجیاس که پنج سال عضویت در پارلمان اروپا را نیز در کارنامه فعالیت‌های سیاسی خود دارد در این نامه تصریح کرد: «به اعتقاد من رئیس جمهور امانوئل ماکرون نبایست چنین نشان افتخاری را به رئیس کشوری که با جنایتکاران همدست و شریک شده می‌داد.»

FABIO FRUSTACI/AFP
کورادو آجیاس در گفتگو با خبرنگاران مقابل سفارت فرانسه در رمFABIO FRUSTACI/AFP

وی تاکید کرد که بیشتر به خاطر هموطن‌اش جولیو رجینی که در مصر به قتل رسیده و نیز برای اهمیتی که این نشان پس از دو قرن از تاسیس آن در فرانسه دارد به تصمیم الیزه برای اعطای لژیون دونور به سیسی معترض شده است.

جولیو رجینی،‌ دانشجوی ایتالیایی دانگشاه کمبریج که برای پروژه دکتری خود بر روی سندیکاهای مستقل کارگری در مصر تحقیق می‌کرد ژانویه ۲۰۱۶ توسط افراد ناشناس ربوده شد و به قتل رسید.

این پرونده روابط میان قاهره و رم را برای مدتی تیره و متشنج کرد؛ ایتالیا مرتباً مقامات مصر را به عدم همکاری متهم کرد و حتی مدعی شد که مقامات قاهره سرنخ‌های اشتباهی را در اختیار بازرسان ایتالیایی قرار دادند.

ایتالیا پس از این ماجرا سفیر خود را در قاهره به صورت موقتاً فراخواند. مقامات ایتالیایی هم‌اکنون در تدارک آماده سازی دادگاه محاکمه چار افسر مصری از جمله یک ژنرال نظامی این کشور هستند.

Michel Euler/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
اعتراض مدافعان حقوق بشر به سفر رئیس جمهوری مصر به پاریسMichel Euler/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

امانوئل ماکرون نشان افتخار لژیون دونور را در جریان سفر هفته گذشته رئیس جمهوری مصر به پاریس به وی اعطا کرد؛ اقدامی که خشم و عصبانیت افراد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر را در فرانسه به همراه داشت.

جریان راست افراطی در فرانسه پیش از سفر رئیس جمهوری مصر ضمن حمایت از اقدام‌های سیسی در مقابله با گروه‌های اسلام‌گرا خواستار همکاری بیشتر پاریس با قاهره شده بود.

نشان لژیون دونور در حالی از سوی الیزه به رئیس جمهوری مصر اعطا شد که امانوئل ماکرون پیش از سفر آقای سیسی وعده داده بود مسئله نقض حقوق بشر در این کشور را با وی در میان بگذارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از انقلاب تحریر تا امروز؛ رویایی که به کابوس تبدیل شد

بیش از هزار نفر از مخالفان سیسی در مصر دستگیر شده‌اند

پاپ فرانسیس از دگرباشان جنسی عذرخواهی کرد