عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستم

عبدالله عبدالله با متهم کردن اشرف غنی: نگران تقلب وسیع در انتخابات هستم
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عبدالله عبدالله: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد.»

آگهی

عبدالله عبدالله از کاندیداهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است روز شنبه برگزار شود، مدعی تقلب در این انتخابات شده است و می گوید این انتخابات به دلیل سوء استفاده اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از قدرتش در معرض تهدید قرار گرفته است.

آقای عبدالله در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است ترس او این است که اعلام نتیجه ای که در پی سوء استفاده و تقلب ساخته شده باشد، بار دیگر دموکراسی متزلزل افغانستان را مورد تهدید قرار دهد.

او افزوده است: «اصلی‌ترین نگرانی من تقلب گسترده در انتخابات است. موضوعی که می تواند روی ذهنیت و دیدگاههای مردم و همچنین روند دموکراتیک در کشور تاثیر گذار باشد.»

عبدالله عبدالله ۵ سال پیش نیز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود که شدیدا به نتایج آن انتخابات نیز انتقاد داشت اما سرانجام با پادرمیانی آمریکایی ها اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تشکیل دولت وحدت ملی با یکدیگر متحد شدند. در آن انتخابات اتهامات تقلب چنان شدید بود که ایالات متحده تصمیم گرفت که هیچ کدام از دو طرف اعلام پیروزی نکنند و قدرت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله تقسیم شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به تخلفات اشرف غنی رئیس جمهوری گفته است: «ما تعداد قابل توجهی شکایت ثبت کرده‌ایم اما اینها فقط بخش قابل رویت این کوه یخ است.»

یک انتخابات مناقشه‌برانگیر که باعث دامن زدن به خشونت شود، می تواند باعث بی‌ثباتی بیشتر در افغانستان شود. نگرانی ها آن است که در صورت نارضایتی کاندیداها از روند انتخابات و عدم برگزاری انتخاباتی عادلانه، حامیان به شدت مسلح کاندیداها، سلاح‌هایشان را به سمت یکدیگر بچرخانند.

مبارزات انتخاباتی کاندیداها نیمه شب چهارشنبه یعنی ۴۸ ساعت پیش از برگزاری انتخابات متوقف شده است و روز شنبه مردم افغانستان علی رغم تهدیدهای طالبان به پای صندوق‌های رای می روند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو مراسم تحلیف در ارگ و سپیدار؛ غنی به عبدالله چه پیشنهاد کرده است؟

بازار سرد کارزارهای انتخاباتی افغانستان؛ نگرانی دولت از صلح با طالبان

ریاست جمهوری اشرف غنی تا موعد انتخابات تمدید شد