Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

سبقت بازار سهام ونزوئلا از ایران؛ بازده بورس کاراکاس ۴ برابر تهران شد

سبقت بازار سهام ونزوئلا از ایران؛ بازده بورس کاراکاس ۴ برابر تهران شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Ali Shamdanihagh
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رقابت بورس کاراکاس و تهران برای ثبت رکوردهای پیاپی شاخص کل تاکنون با پیش‌تازی بورس ونزوئلا ادامه دارد.

آگهی

رقابت بورس کاراکاس و تهران برای ثبت رکوردهای پیاپی شاخص کل تاکنون با پیش‌تازی بورس ونزوئلا ادامه دارد.

شاخص کل بورس تهران در فاصله ۹ اردیبهشت (۲۹ آوریل) تا ۲ مهر (۲۴ سپتامبر) گذشته با ۹۷ هزار و ۳۳۹ واحد رشد، شاهد بازده متوسط ۴۵ درصدی بوده است.

در مقابل بورس کاراکاس در همین دوره زمانی با جهش از ۱۷ هزار و ۷۷۵ واحد به ۵۰ هزار و ۷۳۷ واحد، بازده متوسط ۱۸۵ درصدی را ثبت کرده که بیش از ۴ برابر بازده بورس تهران است.

بیشتر بخوانید:سقوط بورس تهران با تقویت ریال؛ سهام با دلار قیمت‌گذاری می‌شود؟

مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی ونزوئلا، نرخ تورم سالانه منتهی به ماه آوریل گذشته در این کشور ۲۸۲ هزار و ۹۷۲ درصد بوده که بسیار بالاتر از نرخ تورم ۴۲.۷ درصدی منتهی به شهریور ماه پیش است که مرکز آمار ایران اعلام کرده است.

هر دلار آمریکا که در اواخر آوریل گذشته در مقابل ۵ هزار و ۱۹۰ بولیوار جدید معامله می‌شد، دیروز، سه‌شنبه در برابر ۲۲ هزار بولیوار جدید فروش رفت اما در این فاصله قیمت دلار در بازار آزاد تهران از ۱۴۴ هزار ریال به ۱۱۵ هزار ریال کاهش یافته است.

همزمان طی دو سال گذشته نرخ برابری ریال ایران در برابر دلار آمریکا بیش از ۲۰۰ درصد کاهش یافته، شاخص کل بورس تهران نیز نزدیک به همین میزان رشد کرده است. همچنین نرخ تورم نیز از کمتر از ۱۰ درصد به بیش از ۴۲ درصد رسیده است.

این روند در اقتصاد ونزوئلا با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده و به همین نسبت متوسط بازده بورس این کشور نیز از بورس تهران بالاتر است.

روند حرکت شاخص کل بورس تهران طی ۳ ماه منتهی به دوم مهرماه ۱۳۹۸

در همین حال نرخ رشد اقتصاد ونزوئلا از منفی ۲۲ درصد فراتر رفته ولی مطابق پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد اقتصاد ایران در سال جاری میلادی به منفی ۶ درصد خواهد رسید.

همچنین مطابق اعلام دبیرخانه اوپک، تولید نفت ایران در دوره مورد اشاره، ۵۳۱ هزار بشکه در روز معادل ۱۹ کاهش یافته ولی تولید نفت ونزوئلا ۲۶۳ هزار بشکه و معادل ۲۷ درصد. البته در فاصله سال ۲۰۱۷ تاکنون تولید نفت ونزوئلا ۶۳ درصد و تولید نفت ایران ۴۲ درصد افت کرده است.

در چنین شرایطی برخی کارشناسان معتقدند که در پی روند طولانی یا شدید کاهش قدرت خرید عمومی و در مقابل جهش قیمت‌ها در بازارهای موازی از جمله طلا، ارز، مسکن و کالاهای بادوام که به کاهش توان عمومی برای سرمایه‌گذاری در آنها منجر می‌شود، سهام شرکت‌های بورسی که بهای واقعی آنها بدون توجه به شاخص‌های مالی، عملکرد و کارآیی ارزان به نظر می‌رسد، آخرین کالای قابل خرید محسوب می‌شود.

بنابراین با ادامه وضعیت مشابه اقتصادی ایران و ونزوئلا، رقابت بورس‌های این دو کشورها برای ثبت رکوردهای تازه‌تر همچنان ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:رونق بورس ریاض و تهران؛ رقابت برای عادی‌سازی حملات پهپادی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افت ۲۱ درصدی ارزش برابری ریال در سال ۲۰۱۹؛ کدام ارز بیش از همه گران شد؟

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید

کاکائو گرانتر از مس شد؛ علت رکوردشکنی قیمت‌ها و تاثیر آن بر بازار شکلات چیست؟