Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئیس جمهوری اسرائیل بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت آینده کرد

رووین ریولین، رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
رووین ریولین، رئیس جمهوری و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای نتانیاهو برای جلب حمایت های لازم جهت کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت بیست و هشت روز فرصت دارد و این مهلت در صورت ثمر بخش نبودن چهارده روز دیگر نیز قابل تمدید است.

آگهی

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل روز چهارشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی این کشور و رهبر حزب راستگرای لیکود را مامور تشکیل دولت آینده کرد.

براساس نتیجه انتخابات پارلمانی هفته گذشته هیچ کدام از احزاب اسرائیلی از موقعیت مناسبی برای تشکیل دولت ائتلافی آینده برخوردار نشدند و این کشور پس از انتخابات در یک بن بست سیاسی قرار گرفت.

رئیس جمهوری اسرائیل در حالی نخست وزیر فعلی را باردیگر مامور تشکیل کابینه کرده است که هیچیک از دو حزب لیکود و آبی سفید ها نتوانستند اکثریت لازم پارلمانی را برای تشکیل دولت بدست آورند. بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس رهبران دو حزب «لیکود» و «آبی و سفید» که از بخت های اصلی پیروزی در انتخابات پارلمانی اخیر در اسرائیل بودند رقابت نزدیکی را برای تشکیل کابینه با یکدیگر داشتند.

بر این اساس پیش بینی می شد با توجه کرسی های بیشتری که «آبی و سفید» در این انتخابات بدست آورد آقای گانتس از شانس بیشتری برای برعهده گرفتن سمت نخست وزیری برخوردار باشد.

حزب «آبی و سفید» در انتخابات سه شنبه گذشته ۳۳ کرسی کنست را کسب کرد. به این ترتیب این حزب بزرگترین تشکل سیاسی در پارلمان اسرائیل خواهد بود. حزب راستگرای لیکود ۳۱ کرسی را در کنست در اختیار دارد.

این درحالیست که دفتر ریاست جمهوری اسرائیل چهاشنبه شب ضمن اعلام تصمیم رووین ریولین برای تعیین نخست وزیر با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «مسئولیت تشکیل دولت آینده بر عهده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی و رهبر حزب لیکود است.»

آقای نتانیاهو اکنون به همراه متحدان راست و احزاب مذهبی اینک حمایت پنجاه و پنج کرسی از ۱۲۰ کرسی موجود در پارلمان را با خود همراه دارد.

از سوی دیگر بنی گانتس، رهبر میانه رو حزب «آبی و سفید» برغم جلب حمایت احزاب چپگرا و فهرست مشترک اعراب ساکن اسرائیل ۵۴ کرسی پارلمان را در اختیار خواهند داشت.

با توجه به شرایط پیش آمده هیچیک از دو رقیب اصلی هنوز حائز اکثریت لازم کسب حمایت ۶۱ کرسی برای تشکیل دولت نیستند، بر این اساس رئیس جمهوری اسرائیل پیش از این خواستار تشکیل یک دولت وحدت ملی شده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی که از سوی رئیس حمهوری مامور تشکیل دولت شده بلافاصله پس از اعلام این تصمیم از بنی گانتس دعوت کرد که به دولت وحدت ملی بپیوندند.

آقای نتانیاهو برای جلب حمایت های لازم جهت کسب اکثریت پارلمانی و تشکیل دولت بیست و هشت روز فرصت دارد و این مهلت در صورت ثمر بخش نبودن چهارده روز دیگر نیز قابل تمدید است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی اسرائیل؛ گانتس پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت ملی را رد کرد

رقابت نزدیک انتخاباتی در اسرائیل؛ نتانیاهو خواستار تشکیل دولت قدرتمند صهیونیستی شد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟