رقابت نزدیک انتخاباتی در اسرائیل؛ نتانیاهو خواستار تشکیل دولت قدرتمند صهیونیستی شد

رقابت نزدیک انتخاباتی در اسرائیل؛ نتانیاهو خواستار تشکیل دولت قدرتمند صهیونیستی شد
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«حکومت اسرائیل اکنون در یک نقطه عطف تاریخی قرار گرفته است. ما هم با فرصت‌ها و هم با چالش‌های بزرگی روبرو هستیم و یکی از این چالش‌ها تهدید واقعی از سوی ایران است.»

آگهی

برآورد اولیه از نتیجه انتخابات اسرائیل نشان می‌دهد که حزب میانه رو «آبی و سفید» و حزب راستگرای «لیکود» بیشترین میزان آراء را به دست آورده‌اند.

به این ترتیب و همانطور که نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دادند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید در رقابت تنگاتنگ با یکدیگر برای تشکیل دولت ائتلافی آینده هستند.

نتایج ۹۲ درصد آرای شمارش شده تا نخستین ساعات بامداد چهارشنبه ۲۷ شهریور اولیه نشان می‌دهد که هر دو حزب لیکود و آبی و سفید ۳۲ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) را به دست آورده‌اند.

در حالی که آرای بنیامین نتانیاهو با اختلاف ناچیزی بیشتر از بنی گانتس است، نامزد میانه رو اسرائیل در نخستین اظهار نظر پس از انتخابات ادعای پیروزی کرده است. وی در جمع هواداران خود مدعی شد که «بیش از یک میلیون نفر» از شهروندان اسرائیلی به او رأی داده‌اند تا به گفته او از «یکپارچگی ملی» حمایت کرده و از «تخریب دموکراسی اسرائیل» جلوگیری کنند.

به نوشته روزنامه هاآرتص، رأی‌های به دست آمده برای حزب آقای گانتس دست کم در دو حوزه انتخابیه از رقیبش بیشتر بوده است.

«دولت صهیونیستی قدرتمند» در برابر «تهدید واقعی» ایران

بنیامین نتانیاهو نیز که در پایان کار رأی‌گیری در جمع هواداران خود سخنرانی می‌کرد، بدون تأیید پیروزی یا شکست خود گفت منتظر اعلام نتایج نهایی انتخابات می‌ماند.

آقای نتانیاهو با نام بردن از ایران به عنوان یک «تهدید» گفت: «ما منتظر اعلام نتایج می‌مانیم، اما یک چیز روشن است و آن این که حکومت اسرائیل اکنون در یک نقطه عطف تاریخی قرار گرفته است. ما هم با فرصت‌ها و هم با چالش‌های بزرگی روبرو هستیم و یکی از این چالش‌ها تهدید واقعی از سوی ایران است.»

نخست وزیر اسرائیل در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها از موضوع ایران برای تبلیغ سیاست خود استفاده کرده است.

او در سخنرانی خود همچنین تأکید کرد: «کشور ما نیاز به یک دولت نیرومند، یک دولت پایدار، یک دولت صهیونیستی، یک دولت متعهد به اسرائیل مثابه دولت-ملت یهودی دارد.»

رهبر حزب لیکود با اشاره به موفقیت چشمگیر احزاب مشترک عرب در انتخابات روز سه‌شنبه وعده داد که یک «دولت صهیونیستی قدرتمند» را برای جلوگیری از تشکیل دولتی «ضد صهیونیستی» به وجود خواهد آورد.

آقای نتانیاهو در حین سخنرانی به وضوح آشفته بود و چندین بار آب خورد.

احزاب دیگر

طبق نتایج اولیه حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری لیبرمن هم ۹ کرسی را از آن خود خواهد کرد و این در حالی است که ارتدوکس‌های شاس ۸ تا ۹ کرسی کنست را بدست خواهد آورد. چهار حزب عربی هم که تحت عنوان فهرست مشترک ائتلافی را در این انتخابات تشکیل داده اند بین ۱۱ تا ۱۳ کرسی کسب می کنند.

بنا به تخمین‌های اولیه به نظر می‌رسد که هیچ کدام از دو حزب «لیکود» و «سفید و آبی» به همراه متحدان معمول خود قادر به تشکیل دولت ائتلافی و کسب رای اعتماد از ۶۱ عضو کنست نیستند. حزب لیکود تا این زمان ۵۶ کرسی را به دست آورده و برای تشکیل دولت هنوز به ۵ کرسی دیگر نیاز دارد.

ساعتی پس از بسته شدن حوزه های رای گیری، آویگدور لیبرمن خواستار تشکیل دولت «وحدت ملی» و ائتلاف بین سه حزب اسرائیل خانه ما (به رهبری خودش)، لیکود (به رهبری بنیامین نتانیاهو) و سفید و آبی (به رهبری بنی گانتس) شد.

پارلمان اسرائیل ۱۲۰ عضو دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه بن بست سیاسی در اسرائیل؛ نمایندگان پارلمان به برپایی انتخابات جدید رای دادند

رئیس جمهوری اسرائیل بنیامین نتانیاهو را مامور تشکیل دولت آینده کرد

نتانیاهو در دیدار با پوتین: اسرائیل باید علیه ایران آزادی عمل داشته باشد