بحران سیاسی اسرائیل؛ گانتس پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت ملی را رد کرد

بحران سیاسی اسرائیل؛ گانتس پیشنهاد نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت ملی را رد کرد
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج غیرقطعی انتخابات اسرائیل نشان می دهد که حزب نتانیاهو ۳۲ کرسی و حزب «سفید و آبی» ۳۳ کرسی به دست آورده است.

آگهی

بنی گانتس، نامزد میانه رو در انتخابات پارلمانی اخیر اسرائیل پیشنهاد رقیب اصلی خود بنیامین نتانیاهو برای شرکت در دولت اتحاد ملی را رد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بامداد پنجشنبه ۲۸ شهریور از رهبر حزب میانه‌روی «آبی و سفید» خواسته بود که برای خارج کردن کشور از بن‌بست سیاسی، با یکدیگر دولت وحدت ملی تشکیل دهند. اما بنی گانتس در بعدازظهر همین روز با رد این پیشنهاد در جمع اعضای حزب خود گفت: «اسرائیلی‌ها یک دولت متحد می‌خواهند اما من چنین دولتی را به رهبری خودم تشکیل می‌دهم. ما حرف همه را می‌شنویم، اما این را نمی‌پذیریم که چیزی را به ما دیکته کنند. حزب آبی و سفید برنده است، در همین زمانی که من با شما صحبت می‌کنم ما ۳۳ کرسی به دست آورده‌ایم. اما نتانیاهو اکثریت لازم برای تشکیل ائتلاف مورد نظرش را به دست نیاورده است».

موشه یعلون، از مسئولان ارشد حزب «آبی و سفید» نیز در رد پیشنهاد نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما وارد ائتلافی که نتانیاهو رهبر آن باشد، نمی‌شویم.»

بنیامین نتانیاهو در واکنش به رد پیشنهادش برای تشکیل دولت وحدت ملی، سخنان رقیب سیاسی‌اش را ناامید کننده خواند. وی در توییتر نوشت: «من از این که بنی گانتس همچنان دعوت من برای ملاقات را رد می‌کند، متعجب و ناامید شدم. گانتس، پیشنهاد من برای دیدار همچنان سر جایش هست. این چیزی است که مردم از ما انتظار دارند.»

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد روز پنجشنبه رهبر حزب راستگرای لیکود دو روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در اسرائیل بیان شده بود. هیچ کدام از احزاب لیکود و «آبی و سفید» در این انتخابات نتوانستند به همراه متحدان خود اکثریت کرسی‌های کنست (پارلمان اسرائیل) را برای تشکیل دولت کسب کنند. دولت ائتلافی آینده به رای اعتماد ۶۱ نفر از ۱۲۰ نماینده کنست نیاز دارد.

بنیامین نتانیاهو در پیام ویدئویی روز پنجشنبه خود گفت: «من در جریان انتخابات خواستار روی کار آمدن دولتی راستگرا شدم. متاسفانه نتیجه انتخابات نشان می دهد که این امر ممکن نیست. مردم نتوانستند بین دو جناح یکی را برگزینند. در نتیجه راهی جز تشکیل دولت وحدت ملی با گستردگی هر چه بیشتر باقی نمانده است.»

نتایج غیرقطعی انتخابات اسرائیل نشان می دهد که حزب لیکود ۳۲ کرسی و حزب «آبی و سفید» ۳۳ کرسی به دست آورده است. هر کدام از این احزاب به همراه متحدان بالقوه خود تنها از حمایت ۵۶ نماینده کنست برخوردار خواهند بود.

بنیامین نتانیاهو در پیام خود از بنی گانتس خواست که همین امروز با او ملاقات کند. نخست وزیر اسرائیل که از سال ۲۰۰۹ تاکنون زمام امور را در کشورش در دست دارد از بنی گانتس خواست که با تشکیل دولت وحدت ملی از الزام دولت به برگزاری سومین انتخابات پیاپی در اسرائیل جلوگیری کند.

آقای نتانیاهو در حالی خواستار تشکیل دولت ائتلافی با حزب «آبی و سفید» شده بود که تا شب گذشته تاکید می‌کرد که دولت آینده اسرائیل یا دولتی راستگرا و یا دولتی «خطرناک با مشارکت احزاب عرب» خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برآوردهای اولیه از نتیجه انتخابات اسرائیل: بنیامین نتانیاهو پیشتاز است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تشکیل دولت جدید انصراف داد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟