ظریف خطاب به اروپا: پیش از پایبندی به برجام، توافق جدیدی در کار نیست

ظریف خطاب به اروپا: پیش از پایبندی به برجام، توافق جدیدی در کار نیست
نگارش از یورونیوز فارسی

وزیر خارجه ایران به اظهارات بوریس جانسون در خصوص طرح مذاکرات جدید برای حصول به توافقی تازه با ایران واکنش نشان داد.

وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک دیدار و گفتگو کرد.

جواد ظریف، روز سه‌شنبه دوم مهر در ادامه دیدارهای خود در نیویورک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرد. در این دیدار طرفین در خصوص راهکاری حفظ و حفاظت از برجام با یکدیگر گفتگو کردند.

این گفتگو در حالی انجام شد که شب گذشته، تروئيکای کشورهای اروپایی در بیانیه‌ای ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی دانستند.

جزئیات بیشتری از مفاد گفتگوهای آقای ظریف با خانم موگرینی منتشر نشده است.

واکنش به پیشنهاد بوریس جانسون

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا شب گذشته خواهان انجام مذاکراتی جدید با ایران بر سر برنامه هسته‌ای و دیگر موضوعات مورد مناقشه طرفین شده بود. این پیشنهاد نخست وزیر بریتانیا با واکنش شدید وزیر خارجه ایران رو به رو شد.

بیشتر بخوانید:

آقای ظریف در این زمینه در حساب توییترخود نوشت: «از ماه مه ۲۰۱۸ (زمان خروج یکجانبه آمریکا از برجام) تاکنون سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات خود بدون اجازه آمریکا ناکام بوده‌اند. راه حل این ناتوانی اراده جامع برای ایجاد مسیر مستقل، عدم تکرار طوطی‌وار و ادعاهای پوچ آمریکا و عدم ناسازگاری با برجام است.»

ظریف همچنین در بخش پایانی توییت خود به اظهارات بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا درباره لزوم حصول توافقی جدید با ایران واکنش نشان داد و نوشت: «هیچ گونه توافق جدیدی پیش از پایبندی به توافق کنونی وجود نخواهد داشت.»

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا