مرگ یک پناهجوی ۵ سالۀ افغان در جزیره لسبوس یونان در اثر تصادف با کامیون

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مرگ یک پناهجوی ۵ سالۀ افغان در جزیره لسبوس یونان در اثر تصادف با کامیون

پلیس یونان روز سه‌شنبه ۲۴ سپتامبر (دوم مهر) اعلام کرد که یک کامیون در نزدیکی اردوگاه پناهندگان موریا در جزیزه یونانی لسبوس، یک کودک پنج‌ساله پناهجوی افغان را زیر گرفته است.

بر اساس بیانیه صادر شده توسط پلیس، این کودک در یک جعبه کارتون کاغذی در کنار جاده پنهان شده بود که کامیون از روی آن رد می‌شود. راننده کامیون که بعد از تصادف دستگیر می‌شود به پلیس گفت که متوجه کودک پنهان شده در کارتون کاغذی نشده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با ابراز تاسف از این اتفاق در یک پیام توییتری نوشت: «ما سوگوار درگذشت یک کودک در لسبوس هستیم. او هنگامی که در جاده مشغول بازی بود، زیر یک کامیون رفت. این فاجعه هرگز نباید به وقوع می‌پیوست.»

به گزارش یک سازمان مردم نهاد نروژی در طول بیست و دو روز گذشته (از اول سپتامبر تا بیست و دوم این ماه) در حدود ۳۴۷۲ پناهجو به جزیره لسبوس رسیده‌اند. طبق آمار همین سازمان، در ارودگاه پناهندگان موریا در این جزیره بیش از ۱۲ هزار پناهجو زندگی می‌کنند که این تعداد چهار برابر ظرفیت این اردوگاه است.

پیش از این دولت یونان اعلام کرده بود که از روزهای پایانی ماه اوت «عمیقا نگران» تعداد فزاینده پناهجویانی است که به جزایر این کشور می‌رسند. به همین جهت از ابتدای ماه سپتامبر، دولت تصمیم گرفته است تا بیش از ۲۵۰۰ پناهجو را از جزایر به سرزمین اصلی یونان منتقل کند.

موریا غالباً از سوی سازمان‌های مردم نهاد به دلیل شرایط فاجعه‌آمیز حاکم بر این اردوگاه مورد انتقاد قرار می‌گیرد. این سازمان‌ها معتقدند این اردوگاه امکانات پذیرش افراد آسیب‌پذیر به ویژه کودکان را ندارد. در اواخر ماه اوت، یک نوجوان ۱۵ ساله افغان که تنها و بدون خانواده در اردوگاه بود، در یک درگیری به ضرب چاقو به قتل رسید.