نخست وزیر بریتانیا: حمله به عربستان به احتمال زیاد کار ایران بوده است

نخست وزیر بریتانیا: حمله به عربستان به احتمال زیاد کار ایران بوده است
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی «به احتمال بسیار زیاد» کار ایران بوده است.

آگهی

نخست وزیر بریتانیا گفت ایران «به احتمال بسیار زیاد» در حمله اخیر به تأسیسات نفتی در خاک عربستان سعودی دست داشته است.

بوریس جانسون که در راه سفر به نیویورک برای شرکت در مجمع همگانی سالانه سازمان ملل متحد با خبرنگاران سخن می‌گفت همچنین تأکید کرد که ارتش بریتانیا ممکن است برای کمک به تأمین امنیت عربستان سعودی علیه حملات به این کشور در آینده وارد عمل شود. وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در این زمینه گفت: «مشخص است، اگر سعودی‌ها یا آمریکایی‌ها از ما بخواهند که در این زمینه (تأمین امنیت عربستان) نقشی داشته باشیم، قطعا درباره این که چه کار مفیدی برای آنها می‌توانیم انجام دهیم، بررسی خواهیم کرد.»

نیروهای حوثی یمن روز شنبه ۲۳ یمن اعلام کردند که با ۱۰ فروند پهپاد به تأسیسات آرامکو، شرکت نفتی عربستان در خاک این کشور حمله کرده‌اند. این حمله به اختلال در عرضه نفت خام در سطح بین‌المللی شد.

عربستان، آمریکا و برخی دولت‌های غربی دیگر احتمال دست داشتن ایران در این حمله بزرگ «پهپادی و موشکی» تأکید دارند، اما ایران این اتهام را رد کرده است. اکنون در آستانه برگزاری نشست مجمع سالانه سازمان ملل، این موضوع احتمالا به عنوان یکی از بحران‌های مهم جهانی در سخنرانی رهبران انعکاس خواهد یافت.

آقای جانسون روز دوشنبه همچنین به خبرنگاران گفت که کشورش قصد دارد با هدف کاستن از تنش روزافزون در میانه‌ بحران‌های موجود، تلاش خواهد کرد تا در نشست آتی سازمان ملل نقش «پل پیوند میان دوستان اروپایی و آمریکایی» را بازی کند.

نخست وزیر بریتانیا قرار است روز سه‌شنبه دوم مهر در حاشیه نشست سازمان ملل با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار و به احتمال زیاد با وی درباره دو موضوع حمله به عربستان و نازنین زاغری، شهروند ایرانی انگلیسی زندانی در ایران گفتگو کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: [جنگ‌ افروزان] دعا کنند جنگ نشود

ریشی سوناک: امیدواریم پس از حملات ما، حوثی‌ها از اقدامات خود عقب‌نشینی کنند

فرار سرباز پیشین بریتانیا و متهم به جاسوسی برای ایران از زندانی در لندن