عربستان به دنبال ایجاد ائتلاف علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل است

عربستان به دنبال ایجاد ائتلاف علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل است
Copyright REUTERS/Hamad l Mohammed
Copyright REUTERS/Hamad l Mohammed
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حال حاضر در آمریکا به سر می‌برد و در حالیکه آمریکا ظاهرا محدودیت هایی را برای تردد هیات ایرانی در نظر گرفته است، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز قرار است برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد راهی آمریکا شود

آگهی

مقام‌های عربستان به دنبال حملات شنبه گذشته به تاسیسات نفتی این کشور (آرامکو) به دنبال متحدانی برای اقدامات هماهنگ برای «مجازات» ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد هستند.

برخی از کارشناسان روابط بین الملل بر این باورند که با وجود اینکه متحدان فعلی عربستان در منطقه یعنی ایالات متحده و امارات عربی متحده علاقه چندانی به درگیری نظامی علیه ایران از خود نشان نمی‌دهند اما اقدامات عربستان ممکن است سبب ایجاد جنگ در منطقه خلیج فارس گردد.

روز شنبه ۲۳ شهریور تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» عربستان هدف حملات پهپادی قرار گرفتند. این حمله عرضه حدود نیمی از نفت عربستان و پنج درصد از نفت جهان را مختل کرد.

پس از حمله شنبه هفته گذشته به دو پالایشگاه شرکت آرامکو در عربستان سعودی تنش میان ایران و متحدان سنتی ایالات متحده در جنوب خلیج فارس به شدت افزایش یافته است.

در حالی که حوثی‌های یمن مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند، واشنگتن و ریاض ایران را به دست داشتن در این حملات متهم می‌کنند.

ریاض در تلاش برای ایجاد ائتلاف و در حال آماده‌سازی مدارکی برای ارائه به مجمع عمومی است كه دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی خود را ثابت کند.

ریاض مدعی شده که سلاح‌های بدست آمده از شمال یعنی ایران پرتاب شده و در تلاش است تا مکان دقیق آن را مشخص کند.

بیشتر بخوانید:

ایران تاکنون هرگونه دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده و گفته است در صورتی که حتی یک واکنش نظامی محدود علیه این کشور صورت پذیرد، آن را بی پاسخ نخواد گذاشت.

گفته می‌شود اتهام حمله به تاسیسات نفتی عربستان بخشی از کارزار «فشار حداکثری» بر ایران است که سال گذشته از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به منظور افزایش تحریم‌ها بر ایران و جلوگیری از صادرات نفت این کشور صورت گرفته است. حال ریاض قصد دارد که با یافتن متحدان بیشتر این فشار را افزایش دهد.

طرح امنیتی جدید ایران برای خلیج فارس در مجمع عمومی

حسن روحانی، رئیس‎جمهوری ایران نیز روز یکشنبه ۳۱ شهریور در سخنرانی خود گفت: «ما طرحی را در روزهای آینده در سازمان ملل پیش روی جهانیان خواهیم گذاشت که ایران با همکاری کشورهای مختلف می‌تواند و اعلام می‌کند که امنیت خلیج فارس دریای عمان و تنگه هرمز را با کمک کشورهای منطقه ایجاد کند.»

وی در ادامه حضور نیروهای خارجی در منطقه را «خطرناک» توصیف کرد، اما توضیحات بیشتری از جزییات این طرح ارائه نکرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حال حاضر در آمریکا به سر می‌برد و در حالیکه آمریکا ظاهرا محدودیت هایی را برای تردد هیات ایرانی در نظر گرفته است، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز قرار است برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد راهی آمریکا شود.

پس از حملات صورت گرفته آقای ترامپ روز جمعه ۲۹ شهریور با اعزام نیروهای نظامی آمریکا به منطقه خلیج فارس برای تقویت نیروهای دفاع هوایی و موشکی عربستان سعودی موافقت کرد.

پنتاگون این اقدام را «تدافعی» و اولین گام آمریکا در واکنش به حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی اعلام کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناو آمریکایی آبراهام لینکلن وارد خلیج فارس شد

آمریکا ۲۰۰ نظامی و تعدادی موشک پاتریوت به عربستان می‌فرستد

محمد باقری: هرگونه تجاوز نظامی «اسارت و شکست» به همراه دارد