حمله هوایی اشتباه نیروهای امنیتی افغانستان دست‌کم ۳۰ کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمله هوایی اشتباه نیروهای امنیتی افغانستان دست‌کم ۳۰ کشته برجای گذاشت

در پی حمله پهپادی اشتباه نیروهای امنیتی افغانستان دست‌کم ۳۰ غیرنظامی در شرق این کشور کشته و ۴۰ تن دیگر زخمی شدند. این حمله چهارشنبه شب با پشتیبانی هوایی ارتش آمریکا در منطقه «وزیر تنگی» انجام شد.

به گفته خبرگزاری رویترز به نقل از ۳ مقام امنیتی افغان این حمله به منظور انهدام مخفیگاه‌های داعش در ولایت ننگرهار انجام شد اما به اشتباه اماکن غیرنظامی و مزارع کشاورزی هدف حمله قرار گرفتند.

یک مقام محلی گفته است،۳۰ تن از کشاورزان این مزارع در این حمله جان باخته‌اند. این کشاورزان پس از طی یک روز کاری سخت و پس از چیدن میوه درختان منطقه وزیر تنگی با روشن کردن آتش استراحت شبانه خود را آغاز کرده بودند که مورد هدف یک پهپاد قرار گرفتند.

بنا بر ادعای یک شاهد عینی در تجمع شبانه چهارشنبه شب، ۲۰۰ کشاورز حضور داشتند و تعدادی از آنها موفق به فرار از مهلکه شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان نیز حمله هوایی را تایید کرده اما هیچ جزئیاتی از تلفات غیرنظامی ارائه نکرده است. با این وجود، مقام‌های آمریکایی حاضر در منطقه اعلام کردند که از کشته شدن افزاد غیرنظامی مطلع شده‌اند و در حال بررسی دلایل وقوع آن هستند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی ولایت ننگرهار نیز حمله و تلفات غیرنظامی را تایید و اعلام کرد که دولت در حال تحقیق و بررسی دلایل رخداد این خطاست.

اما تعدادی از ساکنان خشمگین ایالت ننگرهار روز پنج‌شنبه خواستار عذرخواهی رسمی دولت آمریکا بابت خطای رخ داده توسط ارتش این کشور شدند.

بیشتر بخوانید:حمله انتحاری طالبان در جنوب افغانستان بیش از ۱۱۰ کشته و زخمی بر جای گذاشت