گوترش: طرفین درگیر در سوریه بر سر ترکیب کمیته قانون اساسی توافق کردند

 گوترش: طرفین درگیر در سوریه بر سر ترکیب کمیته قانون اساسی توافق کردند
نگارش از سوریه
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کمیته قرار است از مشارکت ۱۵۰ نفر تشکیل شود که ۵۰ نفر آن را رژیم بشار اسد، ۵۰ نفر را اپوزیسیون و ۵۰ نفر را سازمان ملل متحد تعیین می کند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز چهارشبنه اعلام کرد که طرفین درگیر در جنگ داخلی سوریه و سازمان ملل متحد در مورد ترکیب کمیته قانون اساسی برای سوریه به توافق رسیده‌اند.

آقای گوترش افزود: «در حال حاضر طرفین درگیر در مورد ترکیب کمیته توافق کرده‌اند و گایر پدرسن (فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه) با طرفین در حال تکمیل آخرین اقدامات مرتبط با فهرست افراد حاضر در این کمیته‌اند.»

دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه امیدوار است این فرایند بزودی به نتیجه برسد افزود که این اقدام «مرحله بسیار مهمی در فراهم کردن شرایط یک راه‌حل سیاسی برای این درگیری تراژیک در سوریه است.»

سازمان ملل متحد ماههاست که برای تشکیل این کمیته تلاش می کند. این کمیته قرار است از مشارکت ۱۵۰ نفر تشکیل شود که ۵۰ نفر آن را رژیم بشار اسد، ۵۰ نفر را اپوزیسیون و ۵۰ نفر را سازمان ملل متحد تعیین می کند.

گفت‌و‌گوی سازمان ملل با دمشق درباره ترکیب افراد مشارکت کننده در این فهرست ۱۵۰ نفره ماه‌ها طول کشیده است و در تابستان سال جاری انسداد گفتگوها به اختلاف نظر بر سر حضور تنها یک نفر ادامه داشت.

همچنین علاوه بر ترکیب این کمیته، دولت بشار اسد، اپوزیسیون و سازمان ملل باید بتوانند بر سر فرایندهای تصمیم گیری و عملکرد این کمیته نیز توافق کنند، به همین دلیل دپیلمات‌ها نگرانند که آغاز به کار این کمیته ماه‌ها طول بکشد.

روزنامه الوطن، حامی دولت سوریه، خبر داده است که گایر پدرسن روز یکشنبه وارد دمشق می شود تا روز دوشنبه با ولید معلم وزیر خارجه سوریه درباره این موضوع گفتگو کند.

الوطن روز پنجشنبه نوشت: «آقای پدرسن پس از توافق بر سر نام‌هایی که قرار است در کمیته حضور داشتند باشند در این سفر به فرایندها و مکانیسم‌های کار کمیته قانون اساسی را با مقامات دمشق مورد بررسی قرار خواهند داد.»

یافتن راه‌حلی سیاسی برای آینده سوریه از اهمیت اساسی برخوردار است زیرا اروپا و آمریکا شرط کمک به بازسازی سوریه را پیشرفت واقعی در یافتن راه‌حلی سیاسی برای اینده این کشور اعلام کرده‌اند.

به گفته یک دیپلمات اروپایی، هزینه بازسازی سوریه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قانون اساسی جدید سوریه؛ خواست طرفین چیست؟

حمله هوایی شبانه به شرق سوریه؛ بهروز واحدی از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شد

۳ عضو کنگره آمریکا به منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه سفر کردند