حملات به تاسیسات نفتی عربستان؛ دونالد ترامپ از تشدید «اساسی» تحریم‌ها علیه ایران خبر داد

حملات به تاسیسات نفتی عربستان؛ دونالد ترامپ از تشدید «اساسی» تحریم‌ها علیه ایران خبر داد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات به تاسیسات نفتی عربستان؛ رئیس جمهوری آمریکا از تشدید «اساسی» تحریم‌ها علیه ایران خبر داد

آگهی

در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، رئیس جمهوری آمریکا از تشدید «اساسی» تحریم ها بر ضد ایران خبر داد.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه در حالی بر تشدید اساسی تحریم ها بر ضد ایران تاکید کرد که واشنگتن پیش‌تر تهران را به دست داشتن در حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی متهم کرده بود.

تهران این اتهام را رد و تاکید کرده است که حامیان غربی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان با فرافکنی سعی در سرپوش گذاشتن بر حملات مکرر نظامی بر ضد غیرنظامیان یمنی دارند. تهران همچنین در تازه ترین واکنش، حوثی ها را مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان دانسته و اقدام شبه نظامیان جنبش انصارالله را موجه و در راستای پاسخ به حملات ائتلاف عربی تحت رهبری ریاض قلمداد کرده است.

دونالد ترامپ در ادامه رویکرد پیشین خود و مقامات کشورش در مسئول دانستن تهران بدون ارائه توضیحات بیشتر با انتشار توییتی اعلام کرد: «به وزارت خزانه داری دستور داده ام که تحریم ها بر ضد دولت ایران را به صورت اساسی تشدید کند.»

نخست وزیر اسرائیل نخستین فردی بود که طبق معمول پس از هر اقدام تازه ضد ایرانی کاخ سفید با تایید سیاست های آمریکا از خود واکنش نشان داد.

بنیامین نتانیاهو که هنوز از تب و تاب انتخابات پیش‌رس پارلمانی در اسرائیل خارج نشده ضمن استقبال از فرمان دونالد ترامپ برای تشدید تحریم های اعمال شده بر ضد ایران در بیانیه ای اعلام کرد: «تجاوزهای ایران به خصوص در خلیج (فارس) به تازگی افزایش پیدا کرده و اکنون زمان تشدید فشارها و تحریم ها است. خوشحالم که رئیس جمهور ترامپ دقیقا همین کار را انجام داده است.»

ترامپ: در ۴۸ ساعت آینده اطلاعات بیشتری را دربارۀ افزایش تحریم‌های ایران منتشر خواهم کرد

آقای ترامپ همچنین ساعاتی پس از انتشار پیام توییتری خود مبنی بر تشدید «اساسی» تحریم‌ها علیه ایران، مقابل خبرنگاران اعلام کرد که در ۴۸ ساعت آینده اطلاعات بیشتری را دربارۀ این تحریم‌ها منتشر خواهد کرد.

او که در شهر لس‌آنجلس با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که دیدگاهش نسبت به ایران تغییر نکرده است. با این وجود حاضر نشد اطلاعات بیشتری دربارۀ گام‌های بعدی ایالات متحده برای مقابله با ایران ارائه دهد.

آقای ترامپ به خبرنگاران گفت که پس از حملات شنبۀ گذشته به تاسیسات نفتی سعودی‌ها، گزینۀ نهایی برای برخورد با ایران جنگ است اما گزینه‌های دیگری هم وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«وعده» ترامپ به یک رهبر خارجی؛ رویارویی کنگره آمریکا با سازمان‌های اطلاعاتی

مایک پمپئو در ابوظبی: ایالات متحده به دنبال راه حلی «صلح‌آمیز» است

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد