Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پناه‌جویان در فرانسه از ماه نوامبر قدرت دریافت پول نقد را نخواهند داشت

پناه‌جویان در فرانسه از ماه نوامبر قدرت دریافت پول نقد را نخواهند داشت
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره مهاجرت فرانسه به بهانه صرفه جویی اقتصادی قصد دارد صدور کارت های بانکی که پناه‌جویان با آن پول نقد دریافت می کردند را متوقف کند.

آگهی

پناه‌جویان در فرانسه از ۵ نوامبر آینده دیگر نمی توانند با کارت های خاص بانکی شان پول نقد دریافت کنند.

این عدم استقلال اقتصادی بی تردید به ضرر آن دسته از پناه‌جویانی است که غالبا بدلیل بیکاری و فقر وطن خود را ترک کرده اند.

آمارها نشان می دهد، ۴۱ درصد، ۱۲۱ هزار نفر از متقاضیان پناهندگی فرانسه در سال ۲۰۱۸ را شهروندان آفریقایی که عمدتا بواسطه فقر و گرسنگی به اروپا آمده اند، تشکیل می دهند.

در حال حاضر متقاضیان پناهندگی کارت بانکی مخصوص به نام «آدا» دریافت می کنند. تنها وسیله ای که اجازه دریافت پول نقد از عابر بانک را به فرد پناهجو می دهد و در کمتر از سه ماه دیگر متقاضیان چنین امکانی نخواهند داشت. افراد برای بازکردن حساب در یک بانک فرانسوی نیاز به کارت شناسایی معتبردارند به این ترتیب گشایش حساب برای متقاضیان پناهندگی غیرممکن است.

«افی»، آژانس مهاجرت فرانسه که مسئول رسیدگی به پرونده پناهجویان است اعلام کرد «به دلایل اقتصادی» و برای صرفه جویی بیشتر چنین تصمیمی گرفته شده است. اما کارشناسان و حامیان حقوق پناهجویان می گویند فرد پناهجو بدون چنین کارت و کمک های مالی بطور کامل استقلال اقتصادی خود را از دست خواهدداد.

«افی» اعلام کرد از این پس تنها کارتی در اختیار پناهجویان قرارخواهدگرفت که آنها بتوانند خریدهایشان را، بدون معامله پول نقد، انجام دهند که البته پس از هر ۲۵ بار خرید، پناهجویان ۵۰ سانتیم، نزدیک به ۷ هزار تومان، از حساب شان کم خواهدشد.

فلوران گگن، دبیرکل «فدراسیون نقش افرینان همبستگی» با انتقاد از این تصمیم دولت فرانسه می گوید: «در واقع امانوئل ماکرون می خواهد با هزینه کردن روی ضعیف ترین و بی درآمدترین قشر جامعه صرفه جویی اقتصادی کند. این کار غیرانسانی است.»

پناهندگان در فرانسه حقوق ناچیزی دریافت می کنند و متقاضیان «پناهندگی» نه حق کار دارند ( دستکم در شش ماه نخست) و بهره مندی آنها از کمک ناچیز دولت هم تابع شرایط سخت و ویژه ای است. بی دلیل نیست که بسیاری از پناهندگان در این کشور بی خانمان و کارتن خواب هستند.

قوانین سخت گیرانه علیه پناهجویان در فرانسه از زمان به قدرت رسیدن امانوئل ماکرون انتقادات شدیدی را علیه جوانترین رئیس جمهوری فرانسه برانگیخته است. چپ های فرانسوی برای شکست مارین لوپن، رهبر راست گرایان افراطی، در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷، به امانوئل ماکرون رای دادند و انتظار نداشتند رئیس جمهوری این چنین در زمینه مهاجرت سیاست های سختگیرانه ای را به اجرا بگذارد.

اما امانوئل ماکرون که برخی از منتقدانش وی را سیاست مداری «جاه طلب» بر می شمرند، می داند برای جلب حامیان راست گرایان افراطی فرانسه نیاز شدیدی دارد تا با مهاجران برخورد کند. وی در آخرین سخنرانی خطاب به اعضای حزب خود، «جمهوری به پیش» اعلام کرد که امروز شما تنها یک رقیب بیشتر ندارید: «حزب اتحاد ملی به رهبری مارین لوپن.»

سخنان وی در جمع اعضای حزب «جمهوری به پیش» بار دیگر با انتقادات شدید مخالفان همراه شده است.

به گفته سخنگوی حزب کمونیست فرانسه امانوئل ماکرون به دلیل «کارنامه ضعیف خود در زمینه مبارزه با بیکاری و اصلاحات لیبرال در زمینه حقوق بازنشستگان روی موضوع مهاجرت تمرکز کرده است تا تمرکز روی مشکلات اصلی شهروندان فرانسه را از دوش دولت خود بردارد.»

البته تنها این سیاستمداران چپ گرا نیستند که از سیاست های سختگیرانه مهاجرتی امانوئل ماکرون انتقاد کرده اند بلکه برخی از اعضای حزب «اتحاد ملی» با انتقاد از «کپی کاری» امانوئل ماکرون از مارین لوپن می گویند اطمینان دارند که رئیس جمهوری فرانسه در عمل به قول و تعهدات خود در زمینه مهاجرت عمل نخواهدکرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه برای پذیرش مهاجران کار محدودیت‌های کمی و کیفی می‌گذارد

ماکرون: اگر با تقلب در پناهندگی مبارزه نکنیم، این حق از بین خواهد رفت

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند