ترامپ: به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است

ترامپ: به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی عربستان است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اینکه ایران را مسئول حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان دانسته است، گفت: «من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است که البته به‌نظر می‌رسد ایران [پشت آن حملات] باشد ولی با این لحنی که شما گفتید، نگفته‌ام.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا می گوید که شواهدی مبنی بر دست داشتن ایران در حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی وجود دارد.

او در نشست خبری با ولیعهد بحرین تصریح کرد به محض تکمیل اطلاعات، رسانه‌ها در جریان نتیجه قرار خواهند گرفت.

ترامپ در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد اینکه ایران را مسئول حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان دانسته است، گفت: «من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است که البته به‌نظر می‌رسد ایران [پشت آن حملات] باشد ولی با این لحنی که شما گفتید، نگفته‌ام.»

او در پاسخ به پرسشی دیگر در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: «به‌دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم اما در صورت درگیری بهترین ارتش دنیا و پیشرفته‌ترین تجهیزات را در اختیار داریم.»

ترامپ همچنین گفت مصمم است به عربستان کمک کند اما گفت: «من به سعودی‌ها قولی ندادم ولی باید بنشینیم و با آن‌ها صحبت کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، این حمله‌ای بود که به عربستان شده و هدفش آمریکا نبوده است، وی با این حال گفت: « اکنون که به آن‌ها حمله شده، به عربستان کمک می‌کنیم البته همانطور که آن‌ها می‌دانند من دنبال وارد شدن به یک منازعه جدید نیستم... عجله‌ای نداریم و خیلی زود است که بگویم چه می‌کنیم.»

وی به همکاری‌های مشترک اقتصادی و بازرگانی دو کشور در سال‌های گذشته اشاره کرد و افزود: «سعودی‌ها طی سال‌های گذشته ۴۰۰ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده‌اند و مشتری دست به نقدی هستند. به واسطه این سرمایه گذاری حدود یک و نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر این موضوع که بهترین تسلیحات دنیا را دارند و از هر کشوری در دنیا قدرتمندتر هستند، افزود: «قطعا می‌خواهیم از درگیری اجتناب کنیم. متناسب با نتیجه‌ای که به دست بیاید ممکن است پیام خیلی قوی داشته باشم یا اصلا پیامی نداشته باشم.»

وی در دیدار با ولیعهد بحرین همچنین اعلام کرد مایک پمپئو وزیر امور خارجه‌اش در تماس با سعودی‌ها است و تلاش مشترکی برای شناسایی عامل اصلی این حملات در جریان است. ترامپ اضافه کرد که آمریکا در این رابطه در حال رایزنی با برخی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شرکای اروپایی خود از جمله فرانسه و آلمان است.

وی در عین حال گفت هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مقام‌های ایران ندارد و افزود:« تحریم‌ها برداشته نخواهند شد.»

وزیر دفاع آمریکا: در حال بررسی چگونگی مواجهه با این حمله بی‌سابقه هستیم

وزیر دفاع آمریکا نیز امروز در توئیتی تاکید کرد که ارتش این کشور به همراه تیمی از نهادهای مختلف آمریکا در حال همکاری با شرکای بین‌المللی برای چگونگی مواجه شدن با این حمله بی‌سابقه و دفاع از نظم متکی بر قوانین بین المللی است. وی تهران را به تضعیف نظم بین‌الملل متهم کرد اما با این حال این مقام آمریکایی به‌طور مستقیم تهران را به دست داشتن در این حمله متهم نکرد.

بیشتر بخوانید:

شبه نظامیان حوثی یمن روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام کردند که با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» حمله کرده‌اند. بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران، بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان قرار دارند و حمله روز شنبه به این مناطق عرضه حدود نیمی از نفت این کشور و ۵ درصد نفت جهان را مختل کرد.

پس از حملات روز شنبه، ایالات متحده آمریکا ایران را متهم کرد که در این عملیات علیه مواضع غیرنظامی عربستان دست داشته است. ایران اتهام دست داشتن در حمله روز شنبه را رد کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام آمریکا را «بی‌معنی» عنوان کرد. پیش از موسوی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز اتهام زدن به جمهوری اسلامی در این حملات را مصداق «دروغ حداکثری به جای کارزار فشار حداکثری از سوی آمریکا» خوانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر پیشین فرانسه در ایران به یورونیوز: حمله به عربستان اسرارآمیز است

حمله به تاسیسات نفتی عربستان و نگرانی دولت فرانسه از بازگشت جلیقه زردها

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد