Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات سایبری «هکرهای ایرانی» به ۶۰ دانشگاه جهان

حملات سایبری «هکرهای ایرانی» به ۶۰ دانشگاه جهان
Copyright Reuters
Copyright Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تیم هکری که تصور می‌شود به حکومت ایران وابسته است، حملات سایبری خود را به دانشگاه‌ها در سراسر جهان تشدید کرده است.

آگهی

یک تیم هکری که تصور می‌شود به حکومت ایران وابسته است، حملات سایبری خود را به دانشگاه‌ها در سراسر جهان تشدید کرده است.

به گزارش زد‌دی‌نت، تیم هک سایبری Colbalt Dickens در پشت سر حملات اخیر قرار داشته است. نام این تیم در ماه اوت سال گذشته و در پی حمله سایبری به دانشگاه‌های ۱۴ کشور جهان برای ربودن اطلاعات بر سر زبان‌ها افتاد.

وزارت دادگستری آمریکا در ماه مارس گذشته ۹ ایرانی از اعضای این تیم را به اتهام دزدی سایبری برای سپاه پاسداران در لیست تحریم‌های خود قرار داد. با این حال به نظر می‌رسد این اقدام تاثیری بر عملیات این گروه نگذاشته باشد چرا که حملات هدفمند همچنان به وقوع می‌پیوندند.

شرکت امنیت اطلاعات (Secureworks Counter Threat Unit (CTU در گزارش تازه خود آورده است که این گروه طی ماه‌های ژوئیه و اوت امسال به بیش از ۶۰ دانشگاه مختلف در کشورهایی نظیر استرالیا، آمریکا، کانادا، هنگ‌کنگ، سوئیس و بریتانیا حمله کرده است.

بنابر اعلام این شرکت، تیم هکرها از روشی مشابه حملات پیشین خود بهره برده است که به نام «فیشینگ» معروف است. در حملات صورت گرفته، مهاجمان پس از هک ایمیل کتابخانه دانشگاه‌ها به اعضا ایمیل هایی حاوی لینک آلوده فرستاده‌اند و ادعا کرده‌اند که کاربران برای فعال کردن مجدد عضویت خود باید روی لینک کلیک کنند.

پس از کلیک روی لینک، قربانیان به صفحه‌ای جعلی و بسیار شبیه به سایت دانشگاه هدایت می‌شده‌اند و از این طریق پسوردها به دست هکرها می‌افتاده است.

نه ایرانی عضو این شبکه سایبری تحت تعقیب مقامات پلیس فدرال آمریکا قرار دارند

گمان می رود تا مقطع زمانی سپتامبر ۲۰۱۹ هکرها دست‌کم ۳۸۰ دانشگاه در بیش از ۳۰ کشور جهان را هدف حملات خود قرار داده باشند.

فعالان حوزه امنیت شبکه انتظار دارند حملات سایبری به دانشکده‌ها و دانشجویان همچنان ادامه داشته باشد، از همین رو به موسسات آموزشی هشدار داده‌اند برای مقابله با این حملات از رمزهای عبور دومرحله‌ای استفاده کنند.

دانشگاه‌ها همواره هدفی جذاب برای مهاجمان سایبری محسوب می‌شوند. نه تنها به این دلیل که منابعی عظیم از مقالات تحقیقی و دارایی‌های فکری را در اختیار دارند، بلکه همینطور از این جهت که مقررات حفاظتی و امنیتی آنان معمولا به اندازه صنایع و موسسات مالی قوی نیستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله سایبری به سایت مجلس ایران؛ ممنوعیت ورود خبرنگاران و از کار افتادن سیستم رای‌گیری الکترونیکی

حمله سایبری چیست؟

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند