یازده سپتامبر، اتفاقی که «تاریخ را تغییر داد»

حمله یازدهم سپتامبر
حمله یازدهم سپتامبر Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که سرویس های اطلاعاتی غرب ناامیدانه در حال جستجو برای یافتن مدارکی در زمینه سلاح های کشتار جمعی بغداد بودند، سرویس اطلاعات خارجی فرانسه به سیا اطلاع داد که به یک منبع نزدیک به وزیر امور خارجه وقت عراق دسترسی دارد که حاضر به همکاری است...

آگهی

نوزده سال از حملات یازدهم سپتامبر گذشت؛ حملاتی که جهان را وارد چالش جدیدی کرد.

در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ سلسله ای از حملات انتحاری توسط اعضای گروه القاعده در خاک ایالات متحده انجام گرفت که مهم ترین آنها حمله به برج‌های دوقلو تجارت جهانی بودند. در جریان این حملات ۲۹۷۷ نفر جانشان را از دست دادند. سن قربانیان بین ۲ تا ۸۵ سال بود. دو برج ۵۶ و ۱۰۲ دقیقه طول کشید تا کاملا در آتش بسوزند.

در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ مرگبارترین و بزرگترین عملیات «تروریستی» تاریخ در خاک ایالات متحده بوقوع پیوست و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعهٔ جهانی به دنبال داشت. بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند که این واقعه به همان اندازه مهم است که حمله به بندر نظامی پرل هاربر آمریکا؛ حمله‌ای که منجر به دخالت ایالات متحده در جنگ جهانی دوم شد. به گفته تحلیلگران یازدهم سپتامبر تاریخ سیاسی این کشور جوان را تغییر داد. خصوصا اینکه آمریکایی که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در دهه نود رقیبی در جهان نداشت با دشمن جدیدی بنام «اسلام گرایی افراطی» روبرو شد. دلیل اصلی آن هویت و ملیت عوامل حمله بود.

ملیت هواپیماربایان را ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد. تیم عملیاتی حادثه ۱۱ سپتامبر تماماً از کشورهای عربی و عضو سازمان اسلام گرای افراطی القاعده بودند. با این حال جورج بوش پسر دو کشور همسایه ایران و عراق را مورد هدف قرارداد و اعلام کرد که این دو کشور «محور شرارت» هستند و خطری بزرگ برای جامعه جهانی محسوب می شوند.

ایران و عراق، «محور شرارت»

بعد از یازده سپتامبر ۲۰۰۱ مسیر روابط آمریکا با خاورمیانه نیز تغییر یافت و بدون آنکه ارتباط خاصی با پدیده یازده سپتامبر پیدا کند، حمله به عراق به عنوان نماد سیاست نظامی تهاجمی آمریکا سازماندهی شد. ایران نیز از جانب بوش پسر محور شرارت لقب گرفت و مورد تحریم های بیشتر واقع شد. این در حالی بود که کمیسیون یازده سپتامبر آمریکا در گزارش خود اطلاعات زیادی را از دخالت های روشن برخی از عوامل حکومتی عربستان در پدید آمدن این واقعه افشاء شد. بعدها مایکل مور مستندساز مشهور آمریکایی در فیلم «فارنهایت یادزهم سپتامبر» به این موضوع اشاره کرد.

در سال‌های اخیر دادگاه‌های متعددی در آمریکا و یک دادگاه در بریتانیا ایران را یکی از مقصران اصلی حملات یازده سپتامبر دانستند.

حکومت ایران همواره هرگونه هدایت و یا دست داشتن در حملات یازدهم سپتامبر را انکار کرده است.

در آخرین واکنش ها در ماه مه گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صدور آخرین رأی غیابی دادگاهی در نیویورک آمریکا علیه جمهوری اسلامی مبنی بر پرداخت غرامت به بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر را محکوم کرد. جورج دانیلز٬ قاضی دادگاه فدرال آمریکا ایران را به پرداخت شش میلیارد دلار غرامت به بازماندگان قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر محکوم کرد و شکایت خانواده‌های یک هزار نفر از کشته‌شدگان حملات ۱۱ سپتامبر علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بانک مرکزی ایران را وارد دانست.

قاضی دادگاه منطقه منهتن نیویورک حکم کرد که ایران باید به همسران قربانیان٬ ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار، به والدین و فرزندان آنها هشت میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و به خواهران و براداران کشته‌ شدگان چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دلار غرامت پرداخت کند. در بخش دیگری از تازه ترین واکنش ها می توان به آخرین توییت محمد جواد ظریف در هفدهمین سالگرد واقعه یازدهم سپتامبر اشاره کرد.

وزیر خارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشت: «هفده سال پس از یازدهم سپتامبر، ایران؛ تنها ملت مسلمانی که بصورت خودجوش این فاجعه را محکوم کرد و سال های بعد در مقابل اسلام گرایان افراطی از جمله القاعده و جبهه النصره و داعش دست به عمل زد، از سوی دادگاه های آمریکا به پرداخت جریمه ۱۱ میلیاردی محکوم شد و شهروندانش از سوی کشور آمریکا تحت شدیدترین تحریم ها قرار دارند.» محمد جواد ظریف هم چنین با اعلام ملیت اعضای و حامیان گروه های اسلام گرای افراطی در فضاهای مجازی می پرسد چگونه است که آمریکا هم چنان انگشت اتهامات را بسوی ایران دراز می کند در حالی که مشخص است بیشترین حمایت از این گروه ها در کدام مناطق جهان صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید:

نتیجه معکوس حمله به عراق و افغانستان پس از یازدهم سپتامبر

هفده سال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، به سختی می توان تحلیلگرانی را یافت که معتقد باشند واکنش دولت های آمریکا و بریتانیا به این حملات، منجر به افزایش امنیت در جهان و خاورمیانه شده است. یکی از مهم ترین انتقادها، حمله به افغانستان و سپس حمله به عراق توسط دولت جورج بوش پسراست. به گفته بسیاری از تحلیلگران ناامنی و ظهور گروه‌های اسلام گرای افراطی در عراق و افغانستان ناشی از حملات آمریکا به این کشورهاست.

در سال ۲۰۰۲، در حالی که سرویس های اطلاعاتی غرب نآمیدانه در حال جستجو برای یافتن مدارکی در زمینه وجود سلاح های کشتار جمعی بغداد بودند، سرویس اطلاعات خارجی فرانسه به سیا اطلاع داد که به یک منبع نزدیک به وزیر امور خارجه وقت عراق دسترسی دارد که حاضر به همکاری است. در آن زمان، سرویس جاسوسی فرانسه با یک روزنامه نگار به نام نبیل مغربی کار می کرد که با این وزیر عراقی دوست بود. آمریکایی ها قبول کردند که برای همکاری، ۲۰۰ هزار دلار به مغربی بدهند. به این ترتیب طی همکاری با یکسری از مقامات عراقی، دولت جورج بوش زمینه حمله همه جانبه به عراق را آغاز کرد. اشغال عراق نه تنها امنیت را برای منطقه به ارمغان نیاورد بلکه در دهه دوم قرن بیست و یکم زمینه ساز گروه های افراطی اسلام گرا از جمله گروه داعش در خاک عراق شد.

دولت های پیشین آمریکا برای پیش برد جنگ و برقراری امنیت بیشتر از ۳ هزار میلیارد دلار در کمتر از ده سال در این دو کشور هزینه کردند بدون اینکه نتیجه مثبتی از اقدامات خود بگیرند. طی این سال‌ها بیش از صد هزار غیر نظامی در عراق کشته شدند و آمریکا نیز بیشتر از پنج هزار نظامی خود را قربانی کرد.

پروژه بزرگ «دموکراسی در خاورمیانه» که روزی شعار اصلی مقامات دولت جورج بوش پسر از جمله وزیر خارجه وی، کاندولیزا رایس بود در سال های اخیر به کابوسی تبدیل شده است که مهم ترین بخش آن را عدم ثبات و امنیت در خاورمیانه تشکیل می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس فدرال آمریکا اسناد محرمانه ۱۱ سپتامبر را به‌منظور افشای آنها بررسی می‌کند

جنگجوی آمریکایی طالبان عفو شد؛ نگرانی از ریسک آزادی «جان لیند»

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد