«معمار برکسیت بدون توافق» و مشاور ارشد بوریس جانسون کیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
«معمار برکسیت بدون توافق» و مشاور ارشد بوریس جانسون کیست؟
کپی رایت  عکس از رویترز

رسانه های بریتانیا به دومینیک کامینگز، مشاور ارشد بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا لقب «مرد پشت پرده دولت» و «معمار برکسیت بدون توافق» داده اند.

کن کلارک با سابقه ترین عضو مجلس عوام بریتانیا مدعی شده که دومینیک کامینگز «همه کاره» بریتانیا شده است و «کشور را می چرخاند». او در مصاحبه ای با شبکه چهار تلویزیون بریتانیا ادعا کرد که این مشاور ارشد بوریس جانسون رویکردی «ستیزه جویانه» دارد.

اما دومینیک کامینگز که اغلب لباسی یک شکل با پیراهن سفید به تن دارد و فضای سیاسی بریتانیا را تا این حد تحت تاثیر قرار داده است چه سابقه ای دارد؟

اصالت دومینیک کامینگز به شهر دورام در شمال شرق انگلستان بر می گردد. پدر دومینیک کامینگز مدیر پروژه های حفاری نفت بود. او در سال ۱۹۹۴ میلادی از دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد.

لقب «معمار برکسیت» بی مناسبت به او داده نشده است: دومینیک کامینگز یکی از طراحان شعار «کنترل را پس بگیریم» در جریان کارزار همه پرسی برکسیت بود.

او مشاور سیاسی ارشد و استراتژیست کارزار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

وی پیش از این بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ نیز در کارزار جلوگیری از عضویت بریتانیا در واحد پول یورو فعالیت کرده بود.

دومینیک کامینگز همچنین در سال های اخیر با بسیاری از سیاستمداران محافظه کار بریتانیا از جمله ایان دانکن اسمیت، رهبر اسبق این حزب و مایکل گوو، عضو فعلی کابینه بوریس جانسون همکاری کرده بود.

او با وجود ارتباط های گسترده خود با حزب محافظه کار هرگز به عضویت این حزب در نیامد.