واکنش متناقض کرملین به نفوذ جاسوس سیا در دفتر پوتین

تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کاخ کرملین در واکنش به گزارش رسانه‌های آمریکایی در مورد فعالیت یک جاسوس سازمان سیا به عنوان کارمند ارشد دفتر ریاست جمهوری روسیه، آن را «چرند و پرند» توصیف کرد ولی سخنگوی کرملین تائید کرده، فرد مورد نظر یک کارمند دون‌پایه بوده که مدت‌ها پیش اخراج شده است.

آگهی

کاخ کرملین در واکنش به گزارش رسانه‌های آمریکایی در مورد فعالیت یک جاسوس سازمان سیا به عنوان کارمند ارشد دفتر ریاست جمهوری روسیه، آن را «چرند و پرند» توصیف کرد ولی سخنگوی کرملین تائید کرده که فرد مورد نظر تنها یک کارمند دون‌پایه بوده و مدت‌ها پیش اخراج شده است.

رسانه آمریکایی سی‌ان‌ان روز دوشنبه اعلام کرد، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) در سال ۲۰۱۷ میلادی کی از جاسوسان ارشد خود را از روسیه فراخوانده است.

این رسانه در گزارش خود به نقل از چند مقام دولتی، دلیل این فراخوانی را بیم از افشاء او توسط مقام‌های ارشد دولت جدید آمریکا عنوان کرده‌اند.

در همین حال، نیویورک تایمز هم در روایتی مستقل از نفوذ بالای جاسوس آمریکا در میان مقام‌های ارشد دولت روسیه به ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور خبر داده و او را کارمند ارشد دفتر ریاست جمهوری روسیه معرفی کرده است.

بنا بر ادعای رسانه‌های آمریکا این جاسوس نزدیک به ۱۰ سال در روسیه فعال بوده و به محرمانه‌ترین اسناد دولت این کشور دسترسی داشته است. این رسانه‌ها تایید کرده‌اند که او نقش مهمی در افشاء دخالت روسیه در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا داشته است.

در همین حال، روزنامه روسی کومرسانت نیز روز سه‌شنبه گمانه‌زنی کرد که جاسوس مورد نظر آقای اولگ اسمولنکوف، کارمند دفتر ریاست جمهوری روسیه بوده که در تاریخ ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۷ همراه همسر و سه فرزندش در چارچوب سفری تفریحی به مونته‌نگرو رفت و ناپدید شد.

این روزنامه همچنین تصویری یک خانه در ویرجینیای آمریکا را منتشر شده که در سال ۲۰۱۸ توسط فردی به نام اولگ اسمولنکوف خریداری شده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در گفتگو با این روزنامه تایید کرده که آقای اسمولنکوف کارمند دفتر ریاست جمهوری روسیه بوده ولی در سال ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ اخراج شده است. با این وجود کاخ کرملین در واکنشی رسمی، گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی را «چرند و پرند» توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دفتر گمنام‌ها»؛ از آقازاده‌ جاسوس ایرانی تا نفوذ فرانسه در اداره امنیت روسیه

اظهار نظر بحث برانگیز پوتین درباره محدود کردن ریاست جمهوری به دو دوره پیاپی

کارمند وزارت دفاع ایران به «جرم جاسوسی برای سیا» اعدام شد