Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اظهار نظر بحث برانگیز پوتین درباره محدود کردن ریاست جمهوری به دو دوره پیاپی

اظهار نظر بحث برانگیز پوتین درباره محدود کردن ریاست جمهوری به دو دوره پیاپی
Copyright Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.Pavel Golovkin
Copyright Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ به مقام ریاست جمهوری رسید. دوره این مقام در روسیه ۶ سال است.

آگهی

اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پایان کنفرانس مطبوعاتی سالانه‌اش در روز پنجشنبه مبنی بر عزم وی برای محدود کردن دوران ریاست جمهوری به «دو دوره متوالی»، باعث گمانه‌زنی‌ها درباره تصمیم وی برای ترک کرملین در سال ۲۰۲۴ شده است.

پوتین در پاسخ به سوالی درباره محدود کردن ریاست جمهوری به دو دوره متوالی گفت: «آنچه ما در این شرایط می توانیم انجام دهیم حذف امکان ادامه کار در پست ریاست جمهوری افراد برای دوران متوالی  است.»

گرچه این اظهارات هنوز مبهم ارزیابی می شود ولی اگر چنین تغییری در قانون اساسی روسیه صورت گیرد این موضوع باعث خواهد شد که هرگونه بازگشت ولادیمیر پوتین به کرملین پس از پایان دوران ریاست جمهوری فعلی اش غیر ممکن شود.

این تغییر اگر اتفاق بیافتد پوتین حتی نخواهد توانست مانند سال ۲۰۱۲ از پست ریاست جمهوری کنار بگیرد و نخست وزیر شود تا بار دیگر به ریاست جمهوری بازگردد.

پوتین: استیضاح ترامپ ساختگی است و در سنا رد می‌شود

ولادیمیر پوتین همچنین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری سالانه خود استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را «ساختگی» و «باورنکردنی» توصیف و پیش‌بینی کرد که طرح استیضاح توسط سنای آمریکا رد خواهد شد.

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «حزبی که انتخابات را باخته می‌خواهد مبارزه را به روش‌های دیگری ادامه دهد.»

وی با مقایسه طرح استیضاح ترامپ با تحقیقات قبلی درباره تبانی ترامپ با پوتین در جریان انتخابات ریاست جمهوری گفت که این اقدامات «بی اساس» است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین با اشاره به تصمیم آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ که تیم روسیه را برای چهار سال از شرکت در مسابقات مهم جهانی از جمله بازی‌های المپیک محروم کرده است گفت که محرومیت تیم روسیه «با انگیزه سیاسی» صورت گرفته است و «هر مجازاتی باید فردی باشد» و نه جمعی.

پوتین همچنین با «ناعادلانه» توصیف کردن تصمیم آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ گفت که روسیه نباید ذیل پرجم «خنثی» در المپیک شرکت کند.

پوتین همچنین در بخشی دیگری از سخنانش به تغییرات اقلیمی اشاره کرد و گفت که این تغییرات چالش‌های جدیدی برای روسیه ایجاد کرده، از جمله این که گرم شدن زمین می‌تواند برای شهرهای روسیه در قطب شمال تهدیداتی ایجاد کند.

وی همچنین با تاکید بر این که مسکو به توافق اقلیمی پاریس پایبند بوده، افزود که تغییرات اقلیمی می‌تواند باعث آتش سوزی،‌ سیل‌های ویرانگر و سایر پیامدهای منفی شود.

ولادیمیر پوتین که دو دهه است قدرت را در روسیه در دست دارد از دستاوردهای اقتصادی دولت خود دفاع کرد و گفت که روسیه در حال حاضر بزرگترین صادر کننده غلات در جهان است و از ایالات متحده و کانادا پیشی گرفته است.

رئیس جمهوری روسیه همچنین نسبت به حل و فصل مناقشات در شرق اوکراین ابراز امیدواری کرده و گفت که توافقنامه صلح ۲۰۱۵ مینسک باید محترم شمرده شود و فشار رئیس جمهوری اوکراین برای تجدید نظر در این توافق را رد کرد. پوتین در همین زمینه گفت: «چیزی به جز توافق مینسک وجود ندارد و اگر ما شروع به بازنگری در توافق مینسک کنیم به بن‌بست می‌رسیم.»

درگیری‌های در شرق اوکراین که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد پس از الحاق کریمه به روسیه ابعاد شدیدتری پیدا کرد. در جنگ بین جدایی‌طلبان شرق اوکراین که مورد حمایت روسیه هستند و دولت کی‌یف، تاکنون ۱۴ هزار نفر جانشان را از دست داده‌اند و بخش صنعتی شرق اوکراین ویران شده است.

کنفرانس مطبوعاتی سالانه ولادیمیر پوتین هر سال پیش از پایان سال میلادی برگزار می‌شود تا او به رغم سرکوب مطبوعات آزاد در این کشور بتواند از رهبری روسیه چهره‌ای باز در برابر سوالات خبرنگاران رسانه‌های جهانی به نمایش بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش اعضای کنگره آمریکا برای دسترسی به جزئیات مکالمه ترامپ با پوتین

واکنش متناقض کرملین به نفوذ جاسوس سیا در دفتر پوتین

ده‌ها هزار نفر از مخالفان پوتین در مسکو تظاهرات کردند