Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلیحات هسته‌ای بوده است

 نتانیاهو: ایران در آباده پنهانی در پی ساخت تسلیحات هسته‌ای بوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی با این حال افزود ایران به محض آن که دریافت اسرائیل از وجود این سایت باخبر شده، آن را خراب کرده است.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۱۸ شهریور گفت ایران به صورت مخفیانه در حال توسعه سلاح‌های هسته‌ای در سایتی در آباده بوده است.

این نخستین بار است که نخست وزیر اسرائیل از شناسایی این سایت سخن می‌گوید. به گفته آقای نتانیاهو این اطلاعات بخشی از یک «گنجینه اطلاعاتی» است که اسرائیل پیش از این بدان دست یافته و سال گذشته آن را منتشر کرده است. بنیامین نتانیاهو در مورد این تأسیسات که در جنوب اصفهان و در استان فارس واقع شده گفت: «ایران در این سایت آزمایش‌هایی در جهت توسعه سلاح‌های هسته‌ای انجام داده است.»

وی با نشان دادن تصاویر هوایی از «تأسیسات هسته‌ای» مورد ادعای خود که در آن چند ساختمان کوچک دیده می‌شد گفت این تصاویر مربوط به اواخر ماه ژوئن ۲۰۱۹ بوده‌اند.

بنیامین نتانیاهو که به زبان عبری سخن می‌گفت با این حال افزود ایران به محض آن که دریافت اسرائیل از وجود این تأسیسات باخبر شده، آن را خراب کرده است. او آن گاه تصویری از همان منطقه را که به گفته او مربوط یک ماه بعد از آن بوده و ساختمان‌ها در آن وجود نداشتند، نشان داد.

یک روز پیش از انتشار این اظهارات نخست وزیر اسرائیل خبرگزاری رویترز از کشف نشانه‌هایی از اورانیوم در ایران به دست کارشناسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در سایت دیگری خبر داده بود که تهران وجود آنها را اعلام نکرده بود.

بنیامین نتانیاهو که حدود یک هفته مانده به انتخابات سراسری در کشورش و به امید برنده شدن در دور بعدی نخست‌ وزیری در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، تأکید کرد: «من جامعه جهانی را دعوت می‌کنم که بیدار شوند و ببینند که ایران به طور مرتب دروغ می‌گوید [...] تنها راه متوقف کردن ایران در مسیر ساختن بمب [اتمی] و تهاجم آن در منطقه فشار و فشار و فشار است.»

ایران هنوز واکنشی به این خبر نداده، اما همواره تأکید کرده که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر ایران: می‌توانستیم بمب اتم بسازیم نساختیم چون حرام است

گفتگوی یورونیوز با استاد دانشگاه بیروت پس از ادعای هسته ای نتانیاهو

هزاران شلیک در روز؛ وضعیت زرادخانه حزب‌الله لبنان چگونه است؟