فیلم کارگردان افغان در جشنواره ونیز با استقبال روبرو شد

فیلم کارگردان افغان در جشنواره ونیز با استقبال روبرو شد
نگارش از یورونیوز فارسی

فیلم «حوا، مریم، عایشه» اثر صحرا کریمی، فیلمساز افغان با استقبال تماشاگران در جشنواره فیلم ونیز روبرو شد.

فیلم «حوا، مریم، عایشه» اثر صحرا کریمی، فیلمساز افغان با استقبال تماشاگران در جشنواره فیلم ونیز روبرو شد.

پیش از نخستین نمایش این فیلم در ونیز، آنجلینا جولی، بازیگر هالیوود از آن حمایت کرده بود و در بیانیه‌ای نوشت: «هر فیلمی که در افغانستان ساخته می‌شود، یک دستاورد است. در شرایطی که آینده افغانستان نامشخص است، این فیلم یادآوری می‌کند که میلیون‌ها زن افغان برای انتخاب‌هایشان در خانه‌ و در کل جامعه، لیاقت آزادی، استقلال و امنیت را دارند.»

این بازیگر هالیوود که سفیر حسن نیت سازمان ملل نیز هست، درباره فیلم خانم کریمی افزود: «این فیلم تاثیرگذار که با ظرافت ساخته شده است، زندگی‌ زنان جوان در افغانستان امروز را روایت می‌کند. در فیلم، متانت، زیبایی و روح زنان افغان نشان داده می‌شود. زنانی که عشق، دوستی، خانواده، ازدواج و مادرانگی را هدایت می‌کنند.»

شب گذشته با پایان با نمایش این فیلم که با حضور عوامل آن برگزار شد، حاضران در سالن جشنواره فیلم ونیز برای دقایقی کارگردان و سایر دست اندرکاران فیلم «حوا، مریم، عایشه» را تشویق کردند. این فیلم چهار بار دیگر در جشنواره ونیز به نمایش گذاشته می‌شود.

همزمان با نمایش فیلم این کارگردان، بسیاری از شهروندان افغان و علاقمندان سینما با نگارش پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی این رویداد را به صحرا کریمی تبریک گفتند.

اثر خانم کریمی در فهرست یکی از ۱۹ فیلم رقابتی افق‌های ونیز ۲۰۱۹ قرار دارد.

«حوا، مریم، عایشه» زندگی سه زن از سه قشر متفاوت جامعه در کابل امروز را به تصویر کشیده است.

پیش‌تر صحرا کریمی، درباره فیلمش به رسانه‌های افغانستان گفته بود: «اختیار تن و جسم خودرا داشتن، مادر شدن، مادر نشدن، خواستن یا نخواستن، این‌ها همه دغدغه‌هایی است که در این سال‌های جنگ، زنان افغانستان با خود حمل می‌کنند اما کسی درباره این موضوعات حرف نمی‌زند.»

مطالب مرتبط