بحران در هنگ کنگ؛ مرکل خواهان خویشتن‌داری و گفتگوی مسالمت آمیز شد

بحران در هنگ کنگ؛ مرکل خواهان خویشتن‌داری و گفتگوی مسالمت آمیز شد
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای پلیس هنگ کنگ برای دومین شب متوالی در یکی از محله‌های شلوغ و پر رفت و آمد این منطقه به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کردند.

آگهی

مقامات هنگ‌کنگ برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از گاز اشک آور استفاده کردند.

این دومین شبی است که پلیس هنگ کنگ در محله شلوغ و کارگری نشین مونگ کوک دست به چنین کاری می‌زند. همچنین مقامات این منطقه اعلام کردند که دسترسی به فرودگاه‌ها به شدت محدود شده است.

این اقدام برای پیشگیری در اختلال پروازها و جلوگیری از اعتراضات آخر هفته اتخاذ شده است. بر این اساس، مسافران تنها با ارائه بلیت یا کارت پرواز و مدارک معتبر اجازه دسترسی به فرودگاه‌ها را دارند.

همچنین پلیس برای اقدامات پیشگیرانه اقدام به بازرسی قطارها و اتوبوس‌ها در مسیر فرودگاه هنگ کنگ کرده است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر صدراعظم آلمان که در چین به‌سر می‌برد، پس از دیدار با نخست وزیر این کشور در پکن خواهان تضمین حقوق و آزادی‌های مردم هنگ کنگ شد.

آنگلا مرکل گفت که مساله تنش‌ها و حقوق مدنی در این دولت‌شهر (هنگ کنگ) را در دیدارش با مقام‌های دولت چین مطرح کرده است.

خانم مرکل همچنین اشاره کرد که تنها یک روند سیاسی می‌تواند راه حل این بحران باشد. او از همه طرفین درخواست کرد تا با گفتگو تلاش کنند به این خشونت‌ها پایان داده شود.

صدراعظم آلمان پیش‌تر نیز خواهان یافتن راه‌حل مسالمت آمیز برای پایان دادن به خشونت‌های هنگ کنگ شده بود.

راهپیمایان هنگ کنگی که روز جمعه ۶ سپتامبر در بیرون ایستگاه مترو پرینس ادوارد تجمع کرده بودند، با حمله پلیس و شلیک گاز اشک آور رو به رو شدند. مردم معترض با افروختن آتش تلاش کردند تا اثر گاز اشک‌آور را خنثی کنند.

با اینکه کری لم، رئیس دولت محلی هنگ کنگ روز چهارشنبه اعلام کرد که لایحه جنجالی استرداد متهمان به چین را پس می‌گیرد، اعتراضات همچنان ادامه دارد.

ارائه این لایحه شدیدترین بحران سیاسی در هنگ کنگ طی دهه‌های اخیر را رقم زده بود. مخالفان این لایحه طی ماه‌های گذشته به دفعات در خیابان‌های این شهر تظاهرات کرده بودند.

اعتراض ها به لایحه استرداد متهمان به چین در ماه مارس (فروردین ماه) آغاز شد.

مخالفان دولت محلی هنگ کنگ علاوه بر لغو لایحه استرداد خواستار تحقیق مستقل در مورد خشونت پلیس این شهر و موج بازداشت معترضان شده بودند. بنا به آخرین آمار موجود ۱۱۸۳ نفر در جریان اعتراضات ماه‌های اخیر در هنگ کنگ بازداشت شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش شدید چین به حمایت لیگ بسکتبال آمریکای شمالی از معترضان هنگ‌کنگی

تصاویری از شلیک پلیس به معترضان در هنگ کنگ

درگیری‌های هنگ کنگ؛ اعتراض چین به آمریکا و سازمان ملل