واکنش ظریف به پیشنهاد چند میلیون دلاری آمریکا به ناخدای هندی آدریان دریا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
واکنش ظریف به پیشنهاد چند میلیون دلاری آمریکا به ناخدای هندی آدریان دریا

وزیر خارجه ایران آمریکا را به رشوه‌دهی برای فشار به ایران از طریق پیشنهاد به ناخدای کشتی آدریان دریا متهم کرد.

جواد ظریف روز چهارشنبه ۱۳ شهریور در حساب توییتری خود با به اشتراک گذاشتن بخشی از مقاله روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز، از آمریکا به دلیل آنچه «رشوه‌دهی» نامید، انتقاد کرد.

آقای ظریف در توییت خود نوشت: «آمریکا پس از ناکامی در دزدی دریایی مستقیماً به رشوه‌دهی متوسل شده است: یا نفت ایران را به ما بده و چندین میلیون دلار دریافت کن و یا خودت تحریم شو. شباهت زیادی به دعوتی دارد که چند هفته پیش من از کاخ سفید دریافت کردم. دارد به الگو تبدیل می‌شود»

وزیر خارجه ایران در توییتر خود از هشتگ «گانگسترهای گروه بی» (به معنی بنیامین نتانیاهو یا «بی‌بی»، جان بولتون، محمد بن‌سلمان، برایان هوک و بن زاید) استفاده کرده است.

اشاره ظریف به پیشنهاد آمریکا برای پرداخت میلیون‌ها دلار پول نقد به ناخدای هندی نفتکش ایرانی آدریان دریا است. روزنامه فایننشال تایمز فاش کرده بود که شخص برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران چند روز قبل طی ایمیلی برای آکلیش کومار، ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا از او خواسته در ازای دریافت چند میلیون دلار، کشتی را به سمتی هدایت کند که آمریکا بتواند آن‌ را توقیف کند.

به نوشته فاینشنال تایمز، آقای هوک در این ایمیل با معرفی خود به عنوان کسی که برای وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو کار می‌کند به ناخدا گفته است که برایش خبر خوبی دارد.

بیشتر بخوانید:

آن گونه که این روزنامه نوشته است، در ایمیل مورد بحث برای این که اعتماد کاپیتان نفتکش ایرانی جلب شود، شماره تلفن وزارت خارجه آمریکا نیز قرار داده شده است. به طوری که این رسانه نوشته، پیشنهاد برایان هوک به ناخدای هندی ۲۶ اوت، یعنی زمانی که نفتکش ایرانی در آب‌های مدیترانه بوده، فرستاده شده است.

هرچند این روزنامه انگلیسی اشاره‌ای به پاسخ ناخدای هندی نکرده، اما چند روز پس از این که نفتکش به پیشنهاد آمریکا عمل نکرد، واشنگتن نفتکش و ناخدا را تحریم کرد.

روزنامه فایننشال تایمز نوشته است ایمیلی که برای کاپیتان آدریان دریای یک ارسال شده، نخستین ایمیل از این دست نیست و در ماه‌های اخیر بسیاری از ناخداهایی که کشتی‌های ایرانی را کنترل می‌کنند، ایمیل‌ها و پیام‌هایی از برایان هوک دریافت کرده‌اند.

موقعیت کشتی آدریان دریا ۱ بعد از چندین بار تغییر مسیر، در حال حاضر در فاصله ده میل دریایی (کمتر از ١٩ کیلومتر) از سواحل سوریه گزارش شده است.