سازمان ملل از موارد متعدد جنایات جنگی در یمن پرده برداشت

قربانیان حملات هوایی ائتلاف نظامی عربستان به یمن
قربانیان حملات هوایی ائتلاف نظامی عربستان به یمن Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین از جامعه بین المللی می خواهند که از تهیه و فروش سلاح هایی که ظن آن می رود در این مناقشه از آن استفاده شود به صورت جدی خودداری کنند.

آگهی

کارشناسان سازمان ملل متحد روز سه شنبه با انتشار گزارشی از تحقیقات خود در باره جنگ داخلی در یمن به موارد متعددی از «جنایات جنگی» استناد کرده اند که طرف های مختلف از ابتدای آغاز این مناقشه در شکل گیری آنها نقش داشته اند.

این گروه از کارشناسان که سال ۲۰۱۷ از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مامور تحقیق در باره جنگ داخلی یمن شدند تعدادی از افراد دخیل در انجام جنایات بین المللی در این کشور را شناسایی کرده و نام آنها را به صورت محرمانه در اختیار میشل باشله، کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار داده اند.

در این گزارش آمده است که در صورت ارجاع این پرونده به یک دادگاه مستقل و دارای صلاحیت، موارد پرشمار نقض حقوق انسانی مستند شده می تواند به سادگی زمینه محکومیت افراد یاد شده به دلیل ارتکاب جنایات جنگی را فراهم خواهد کند.

این گروه از کارشناسان سازمان ملل متحد برغم محدودیت ها و عدم همکاری دولت یمن و نیز ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض موفق شده است که طی دو سال گذشته با ششصد تن از قربانیان و شاهدان این جنایات جنگی گفتگو کند.

در دومین گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد که روز سه شنبه سوم سپتامبر منتشر شده جزئیات جنایات جنگی در طول مناقشه یمن به تفصیل بررسی و به مواردی چون حملات هوایی و هدف قرار گرفتن جمعیت غیر نظامی، استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی، شکنجه، تجاوز، بازداشت های خودسرانه و بدون توجیه قضایی، مفقود شدن های اجباری، به خدمت گرفتن کودکان کمتر از پانزده سال در صفوف نظامی و بسیاری دیگر از موارد اشاره شده است.

بر اساس گزارش سازمان های غیردولتی مناقشه یمن از سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از دهها هزار کشته برجای گذاشته که شمار زیادی از آنها را غیرنظامیان تشکیل می دهند. به گزارش سازمان ملل متحد جنگ داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ مداخله نظامی مستقیم عربستان و هم پیمانانش را نیز به همراه داشته است این کشور را در فجیع ترین شرایط انسانی ممکن قرار داده است به نحوی که اکنون از یمن به عنوان فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان و چه بسا فقیرترین کشور دنیا نام می برند.

بیشتر بخوانید:

حملات ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان که با توجیه حمایت از دولت قانونی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی انجام می شود تاکنون بسیاری از ساکنان غیر نظامی در این کشور را به کشتن داده است. حوثی ها که مناطق گسترده ای از بخش های غربی و شمالی یمن از جمله صنعا، پایتخت را در اختیار دارند هدف اصلی حملات نیروهای ائتلاف قلمداد می شوند.

کمال جندوبی، رئیس این گروه کارشناسان سازمان ملل متحد می گوید: «با گذشت پنج سال از مناقشه یمن، حملات و موارد نقض حقوق غیرنظامیان همچنان بی وقفه ادامه دارد و در کنار بی تفاوتی جامعه جهانی در مسئول دانستن طرف های مختلف هیچگونه توجهی به سرنوشت ساکنان این کشور نمی شود.»

کارشناسان سازمان ملل متحد همچنین از جامعه بین المللی می خواهند که از تهیه و فروش سلاح هایی که ظن آن می رود در این مناقشه از آن استفاده شود به صورت جدی خودداری کنند و با هشدار در این خصوص اقدام کشورهایی چون فرانسه، بریتانیا، آمریکا و دیگر کشورها در فروش سلاح به طرف های درگیر در جنگ یمن را قابل بحث و انتقاد آمیز قلمداد کرده اند.

در این گزارش ضمن اشاره به حمایت های مستقیم و یا غیرمستقیم به طرف های درگیر در مناقشه از سوی فرانسه، ایران، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا تاکید شده است که که کلیه کشورها برای کمک و یا مساعدت هایی که به انجام موارد نقض حقوق بین المللی منجر شود مسئول خواهند بود.

جزئیات کامل این گزارش قرار است طی ۹ تا ۲۷ ماه جاری در جریان نشست آتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و در حضور اعضاء تشریح شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناو آمریکایی قایق حامل قطعات موشک را به ظن ارتباط با ایران توقیف کرد

یونسیف: دو میلیون کودک یمنی از تحصیل محروم هستند

افشای اسناد محرمانه؛ استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه غیرنظامیان در یمن