Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست اشرف غنی برای همرسانی جزئیات توافق صلح آمریکا با دیگر رهبران افغانستان

دیدار رئیس جمهوری افقانستان با هیئت مذاکره کننده آمریکایی
دیدار رئیس جمهوری افقانستان با هیئت مذاکره کننده آمریکایی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این توافق پس از بررسی و تایید از سوی دولت افغانستان و نیز همراهی دیگر گروه ها بایست در مرحله بعد صاحبان قدرت در کابل را برای مذاکرات مستقیم رو در روی نمایندگان طالبان قرار دهد.

آگهی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه خواستار همرسانی جزئیات توافق صلح ایالات متحده آمریکا با طالبان و مطلع شدن دیگر رهبران کشورش از این توافق شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با اعلام این خبر تصریح کرد که آقای غنی از آمریکا خواسته است تا دیگر رهبران جناح های سیاسی کشورش نیز از جزئیات توافق صلح واشنگتن با طالبان مطلع شوند.

زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در افغانستان و مسئول مذاکرات صلح با طالبان پس از نه ماه گفتگوهای فشرده با نمایندگان گروه طالبان روز یکشنبه وارد کابل شد و امروز (دوشنبه) متن توافق نهایی با این گروه را در دیدار با اشرف غنی در اختیار رئیس جمهوری افغانستان گذاشت.

آقای خلیل زاد قرار است در ادامه با رهبران دیگر گروه ها وطرف های اصلی دولت وحدت ملی نیز دیدار و گفتگو کند تا زمینه حصول یک تفاهم جمعی پیش از امضای این توافقنامه را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

دولت افغانستان که همواره برقراری صلح و آتش بس را از اولویت های خود اعلام کرده قرار است پس از بررسی متن و جزئیات کامل این توافق با آمریکا وارد رایزنی شود. این توافق پس از بررسی و تایید از سوی دولت افغانستان و نیز همراهی دیگر گروه ها بایست در مرحله بعد صاحبان قدرت در کابل را برای مذاکرات مستقیم رو در روی نمایندگان طالبان قرار دهد.

زلمی خلیل زاد، فرستاده آمریکا در مذاکرات صلح افغانستان طی دو روز گذشته دو بار با رئیس جمهوری افغانستان دیدار و گفتگو کرد و در نهایت روز دوشنبه پیش نویس متن توافق نهایی را تسلیم اشرف غنی کرد.

به نظر می رسد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از بند های اصلی این توافق باشد چرا که طالبان همواره خروج نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان پیش شرط برای آتش بس و مذاکرات صلح مطرح کرده بود.

این در حالیست که زلمی خلیل زاد پس از آخرین نشست خود با نمایندگان طالبان تاکید کرد که واشنگتن پس ازتوافق صلح نیز به پیشتیبانی‌ از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

بیشتر بخوانیدترامپ: در صورت توافق با طالبان نیز به حضور در افغانستان ادامه می‌دهیم

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند