Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آمریکا: در آستانه توافق با گروه طالبان هستیم

آمریکا: در آستانه توافق با گروه طالبان هستیم
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زلمی خلیلزاد قرار است روز یکشنبه برای رایزنی های بیشتر به کابل سفر می کند.

آگهی

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان می گوید ایالات متحده در آستانه دستیابی به توافق با گروه طالبان قرار دارد.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان این خبر را در پایان نهمین دور مذاکرات با گروه طالبان در صفحه توئیترش اعلام کرد.

زلمی خلیلزاد قرار است روز یکشنبه برای رایزنی های بیشتر به کابل سفر کند. وی در توئیت خود نوشته است: «ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و بااقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشوری را تهدید نکند، با هم بنشینند.»

واشنگتن در حالی از تقویت احتمال توافق با گروه طالبان سخن می گوید که نیروهای این گروه روز شنبه به شهر قندوز (کندز) حمله کردند. گروه طالبان در سال های اخیر بارها به این شهر حمله کرده بود تا کنترل آن را در اختیار بگیرد.

نیروهای طالبان همچنین به شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان نیز حمله کرده اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان اعلام کرده است که وضعیت شهر قندوز(کندز) پس از نبرد بین نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان آرام شده است. این در حالی است که به گفته وی شورشیان طالبان در دو منطقه پلخمری مستقر شده اند و درگیری بین آنها و نیروهای دولتی ادامه دارد.

مقامات محلی در ولایت بغلان هشدار می دهند که در صورت عدم دخالت دولت مرکزی افغانستان اوضاع شهر پلخمری می تواند «بدتر» شود.

از سوی دیگر سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه از پایان «موفقیت آمیز» دور نهم مذاکرات بین آمریکا و این گروه خبر داده است.

انتظار می رود که در توافق احتمالی، گروه طالبان در ازای خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان، تضمین کند که از خاک این کشور برای حمله به منافع آمریکا و متحدانش استفاده نخواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نزاع در افغانستان؛ حملات مرگبار در ولایت‌های ننگرهار، قندوز و غور

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند