آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مقرر در برجام فراتر رفته است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مقرر در برجام فراتر رفته است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران از سقف مقرر در برجام فراتر رفته است

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه با انتشار گزارشی اعلام کرد میزان ذخایر و خلوص اورانیوم غنی شده ایران بار دیگر از حد مقرر در برجام فراتر رفته است.

آژانس که نهاد ناظر بر اجرای مفاد توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۵+۱ است، در ماه ژوئیه هم اعلام کرده بود که ایران خلوص اورانیوم خود را از ۳/۶۷ درصد فراتر برده و میزان ذخایر را نیز از حد مصوب ۲۰۲/۸ کیلوگرم افزایش داده است.

جمهوری اسلامی ایران در ماه مه (اردیبهشت) امسال و در سالگرد خروج یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، با شکایت از انفعال طرف‌های دیگر طرف برجام و به ویژه آلمان، بریتانیا و فرانسه برای تضمین منافع ایران از این توافق بین‌المللی اعلام کرد تعهدات برجامی خود را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران سطح غنی‌سازی خود را تا ۴.۵ درصد رسانده است

براساس گزارش آژانس، ایران در حال حاضر ۲۴۱/۶ کیلوگرم غنی شده دارد و در حال غنی سازی اورانیوم با غنای ۴/۵ درصد است. با این همه، ایران کماکان فاصله بسیار زیادی با غنی سازی ۲۰ درصدی پیش از اجرای برجام دارد. 

جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده است که در صورت ادامه روند کنونی و بی‌پاسخ ماندن مطالبات این کشور از دیگر طرف‌های برجام، سومین مرحله از کاهش تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای را آغاز خواهد کرد. 

اتحادیه اروپا، طرف‌های اروپایی برجام، روسیه و چین پیشتر نسبت به نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهانی ابراز نگرانی کرده بودند. 

با وجود آنکه رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه از احتمال دیدار «قریب‌الوقوع» حسن روحانی و دونالد ترامپ، روسای جمهور ایران و ایالات متحده سخن گفت، ایران چنین احتمالی را رد کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است اگر آمریکا می‌خواهد با ایران مذاکره کند، باید به برجام بازگردد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه و بریتانیا: تلاش‌ها برای تنش‌زدایی با گام سوم ایران ضربه می‌خورد

افزایش قدرت جناح‌های طرفدار سلاح هسته‌ای در ایران؛ دیپلمات‌های غربی نگرانند

آمریکا در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را به اقدامات تنبیهی تهدید کرد