ناسا ساعت اتمی خود را مدار زمین قرار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ساعت اتمی ناسا
ساعت اتمی ناسا   -  کپی رایت  AP/FILE PHOTO

سازمان فضایی آمریکا، ناسا اعلام کرد که ساعت اتمی خود را پس از قراردهی در مدار زمین با موفقیت فعال کرده است.

این ساعت اتمی فوق‌العاده دقیق که از یون‌های جیوه ساخته شده است و حجمی به اندازه یک توستر نان دارد، در روز ۲۵ ژوئن سال جاری با موشک فالکون‌هوی شرکت اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شده بود.

با قرار گرفتن این ساعت پیشرفته اتمی در مدار زمین، فضاپیماهای ارسال شده به عمق کهکشان می‌توانند حرکت خود را از فواصل بسیار دور با دقتی ۵۰ بار دقت پیشین تنظیم کنند.

در حالی که ساعت‌های معمولی زمان را با استفاده از شمارش تیک‌ها در محفظه ارتعاش خود اندازه می‌گیرند، ساعت‌های اتمی خود را بر فرکانس‌های ارتعاش اتم‌ها تنظیم می‌کنند. هرچند شاید اختلاف زمانی کوچک در روی زمین مشکل بزرگی ایجاد نکند، اما این مطلب در فضا می‌تواند سبب انحراف بزرگ در مسیر فضاپیماها شود.

در حال حاضر ماهواره‌های GPS از ساعتهای اتمی استفاده میکنند تا افراد بتوانند روی زمین مسیرهای خود را بیابند. ناسا امیدوار است این ساعت اتمی مستقر در مدار زمین، فضاپیماهای بی‌سرنشین را از میلیونها کیلومتر دورتر به سمت مقصد راهنمایی کند.

در حال حاضر عمل ناوبری فضاپیماها با استفاده از ساعت اتمی روی زمین انجام می‌شود. با این حال دقت بیشتر در خارج از جو زمین و صرفه‌جویی در زمان مصرفی دانشمندان ناسا را مجاب کرده است تا ساعتی اتمی را به بیرون اتمسفر منتقل کنند.

بیشتر بخوانید: