مخالفان تعلیق فعالیت پارلمان بریتانیا بیش از یک میلیون امضا جمع کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مخالفان تعلیق فعالیت پارلمان بریتانیا بیش از یک میلیون امضا جمع کردند

فعالان بریتانیایی با راه‌اندازی طوماری آنلاین و جمع‌آوری امضا خواستار لغو تعلیق پارلمان این کشور تا زمانی شدند که یا تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تمدید شود و یا برکسیت به‌طور کلی لغو گردد.

این طومار را تا کنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر امضا‌ کرده‌اند و هر لحظه به تعداد امضاء کنندگان افزوده می شود.

در وب سایت جمع‌آوری امضا برای لغو تعلیق پارلمان بریتانیا آمده است که پارلمان تمام طومارهایی که بیش از ۱۰۰ هزار امضا داشته باشند و دولت طومارهایی که بیش از ۱۰ هزار امضا گردآوری کرده باشد را مورد بحث و بررسی قرار می دهد.

نمایندگان حامی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا در پارلمان از مردم خواسته‌اند که این طومار را امضا کنند.

ملکه بریتانیا روز سه‌شنبه به درخواست نخست وزیر با تعلیق فعالیت پارلمان این کشور تا ۱۴ اکتبر یعنی تنها ۱۷ روز پیش از مهلت برکسیت موافقت کرد. این اقدام به این معناست که نمایندگان پارلمان بریتانیا فرصت اندکی خواهند داشت تا با خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالفت و آ‌نرا متوقف کنند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا این اقدام بوریس جانسون را «تهدیدی برای دموکراسی» ارزیابی کرده است. جان برکو رئیس مجلس عوام بریتانیا نیز طرح آقای جانسون را تخلف از روند دموکراتیک ارزیابی کرده است.

چهارشنبه شب همچنین مخالفان با اقدام بوریس جانسون به خیابان های لندن آمدند و در یک راهپیمایی اقدام نخست وزیر را «کودتا» خواندند. معترضان شعار می دادند: «کودتا را متوقف کنید.»