Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسرائیل: ایران به ساخت کارخانه‌های موشک نقطه‌زن در لبنان سرعت داده است

اسرائیل: ایران به ساخت کارخانه‌های موشک نقطه‌زن در لبنان سرعت داده است
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب‌الله تلاش برای تولید چنین موشک‌هایی را انکار و تهدید کرده است که پاسخ حمله اسرائیل را می‌دهد.

آگهی

اسرائیل ایران را متهم کرد که کار کمک به تأسیس کارخانه‌های تولید موشک نقطه‌زن برای نیروهای حزب‌الله در لبنان را تسریع بخشیده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل به نام سرتیپ جاناتان کنریکوس، روز پنج‌شنبه ۷ شهریور با اعلام این خبر به خبرنگاران گفت: «حزب‌الله هم‌اکنون ۱۳۰ هزار موشک در لبنان دارد که این تعداد به خودی خود یک تهدید است. این موشک‌ها دقیق نیستند اما اگر حزب‌الله بتواند زرادخانه‌ای از موشک‌های هدایت‌شونده ایجاد کند، وضعیتی متفاوت و بسیار خطرناک به وجود خواهد آمد زیرا این موشک‌ها می‌توانند جانی و مالی بسیاری به بار بیاورند.»

وی افزود: «آنچه ما شاهدش هستیم، تسریع این روند است. این بدان معناست که سرعت [ایرانی‌ها] هم در ساخت و ساز بیشتر شده است، هم در تأسیسات، مکان‌یابی، نصب و تولید. این یعنی نفرات بیشتری هم در مکان‌های بیشتزی درگیر این کارها هستند».

او همچنین ضمن هشدار به دولت لبنان افزود: «وقت آن رسیده که آنها (دولتمردان لبنانی) متوجه مسئولیت خود باشند و این را بدانند که آنچه ایران و حزب‌الله انجام می‌دهند در خاک آنها اتفاق می‌افتد.»

کنریکوس از این هم فراتر رفته و گفت‌: «آنها (دولتمردان لبنانی) در به خطر انداختن لبنان و استفاده ایران و حزب‌الله از شهروندان لبنانی به عنوان سپر انسانی، شریک جرمند.»

بیشتر بخوانید:

کارشناسان این ادعای اسرائیل را به معنی تهدید تلویحی لبنان ارزیابی می‌کنند. گفته می‌شود هدف از عملیات پهپادی اسرائیل در آخر هفته گذشته حمله به یک مرکز ساخت موشک‌های نقطه‌زن حزب‌الله در بیروت بوده است. اسرائیل و حزب‌الله که آخرین بار در سال ۲۰۰۶ وارد جنگ شدند، به دنبال این تنش یک بار دیگر در آستانه رویارویی قرار گرفته‌اند.

اکنون ارتش اسرائیل بدون آن که مسئولیت عملیات پهپادی اخیر را به عهده بگیرد می‌گوید جزئیاتی از تلاش فزاینده ایران برای تجهیز حزب‌الله به موشک‌های نقطه‌زن در احتیار دارد.

حزب‌الله تلاش برای تولید چنین موشک‌هایی را انکار و تهدید کرده است که پاسخ حمله اسرائیل را می‌دهد. دولت لبنان اسرائیل را به بهانه‌جویی برای رویارویی نظامی متهم کرده است.

ارتش اسرائیل می‌گوید ایران در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ تلاش کرد موشک‌های خود را از طریق سوریه به لبنان منتقل کند، اما موفق نشد و اکنون سعی دارد تا موشک‌های موجود در لبنان را از راکت به موشک نقطه‌زن تغییر دهد. آقای کنریکوس در این زمینه گفت که حزب‌الله هنوز ظرفیت صنعتی برای تولید موشک‌های نقطه‌زن هدایت‌شونده را ندارد، اما دارد در این راه گام برمی‌دارد و این یک «تهدید بی‌ثبات‌کننده» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار رئیس جمهوری لبنان به اسرائیل: هر حمله‌ای با دفاع مشروع پاسخ داده می‌شود

میشل عون حملات پهپادی اسرائیل را «اعلام جنگ» به لبنان توصیف کرد

سرنوشت نوار غزه پس از جنگ؛ نتانیاهو ساز خود را می‌زند،‌ وزیر دفاع مخالف می‌کند