گذرگاه مرزی و مصائب جوانان فلسطینی برای تمرین در یک ارکستر

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر از ویدیوی رویترز
تصویر از ویدیوی رویترز

برای خیلی از نوازندگان بین‌المللی سفر دو روزه برای اجرای یک کنسرت موسیقی، زحمت عبور از گذرگاه مرزی و دردسرهای اینچنینی را به ذهن متبادر نمی‌کند اما برای ابراهیم ماسری، نوازنده ۱۹ ساله آلتو ماجرا طور دیگری است. او یک جوان فلسطینی است.

او عضوی از گروه ارکستر جوانان فلسطین (PYO) است که به مدت سه هفته به اروپا سفر کرده است. این ارکستر ۷۶ نوازنده دارد که اعضای آن هر کدام دین و مذهب مختلفی دارند: از مسلمان گرفته تا دروزی و مسیحی.

نوازندگان جوان این گروه موسیقی می‌گویند که نمی‌توانند به سادگی برای تمرین گروهی زیر یک سقف جمع شوند و محدودیت‌های عبور از گذرگاه‌های مرزی اسرائیلی‌ها، گردهم آمدن افراد از غزه تا کرانه باختری و بیت المقدس را دشوار کرده است.

اسرائیل می‌گوید اقدامات امنیتی در کرانه باختری برای محافظت از شهروندان خود در برابر حملات بمب‌گذاران انتحاری و افراد مسلح است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ در قیام‌های فلسطین به اوج خود رسید.

اسرائیل همچنین سال‌هاست غزه را محاصره‌ کرده و عبور و مرور به این منطقه را تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی خود قرار داده است.

ابراهیم برای رسیدن به اسلو، پایتخت نروژ باید دو روز در سفر می‌بود. او از نابلس در کرانه باختری و از مسیر اردن خودش را به محل برگزاری این تور می‌رساند.

این ارکستر یک برنامه ترکیبی از موسیقی سنتی کلاسیک و عربی اجرا می‌کند، ارکستری که حالا در قالب یک تور اروپایی در نروژ، سوئد، دانمارک، آلمان و هلند اجرا داشته است.

زینا خوروری، مدیر این ارکستر می‌گوید: «نوازندگان این ارکستر از ۱۴ تا ۲۷ ساله هستند و از مناطق مختلفی از جمله بیت المقدس و کرانه باختری و حتی برخی موزیسین‌ها از خود اسرائیل به این جمع پیوسته بودند. در این تور اروپایی همچنین نوازندگان فلسطینی از اردن، سوریه و لبنان و برخی غیر فلسطینی‌ها حضور داشتند. بر خلاف تورهای قبلی، هیچ کس از غزه در این ارکستر حضور نیافت.»

در فینال کنسرت کامبوژبوو درهلند جایی که ایده‌ شکل‌گیری این گروه جوانه زده، جمعیت علاقه‌مند ایستاده به تشویق این گروه پرداختند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید