توافق جنبش ۵ ستاره و حزب دموکراتیک ایتالیا؛ کونته نخست‌وزیر ماند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
توافق جنبش ۵ ستاره و حزب دموکراتیک ایتالیا؛ کونته نخست‌وزیر ماند
کپی رایت  رویترز

بعد از سه هفته بحران سیاسی در ایتالیا دو حزب دموکراتیک از جناح چپ میانه و جنبش ۵ ستاره از جناح ضدساختار برای تشکیل دولت به توافق رسیدند.

لوئیجی دی‌مایو، رهبر جنبش ۵ ستاره عصر چهارشنبه ۶ شهریور با اعلام خبر این توافق گفت قرار بر این شده است که جوزپه کونته، نخست‌وزیر مستعفی ریاست ترکیب تازه دولت را بر عهده داشته باشد.

گفتگوها میان دو حزب برای رسیدن به برنامه مشترکی با هدف تقسیم پست‌های مختلف وزارتی در در تمام طول روز چهارشنبه جریان داشت.

به دنبال شکست ائتلاف حاکم میان لیگا، حزب راست‌گرای افراطی به رهبری ماتئو سالوینی و جنبش ۵ ستاره در روزهای گذشته، جوزپه کونته از سمت خود استعفا داد و به این ترتیب نخستین دولت عوامگرای ایتالیا شکست خورد. اما اکنون او دوباره به پست قبلی خود بازمی‌گردد.

لوئیجی دی مایو روز پنج‌شنبه ۱۷ مرداد گذشته وجود کونته در قدرت را عاملی برای «تضمین» بقای جنبش ۵ ستاره خوانده بود. وی همچنین با انتقاد از ماتئو سالوینی گفته بود که او ائتلاف ۱۴ ماهه سیاسی در این کشور را «از برق کشیده است».

جنبش ۵ ستاره از زمان اعلام استعفای کونته در روز ۲۹ مرداد تاکنون تلاش زیادی را برای ابقای او در سمت خود انجام داده بود. هم‌حزبی‌های دموکراتیک آقای کونته البته به دلیل «سکوت» او در برابر سیاست‌های مهاجرستیزانه وزیر کشورش، ماتئو سالوینی به شدت از او انتقاد کرده‌اند.

جوزپه کونته در کشورش شخصیت محبوبی است و به همین دلیل هم احزابی چون ۵ ستاره خواهان ائتلاف با او هستند.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر کشورهای عضو گروه ۷ در جریان نشست اخیر خود در فرانسه حمایت خود را از او اعلام کردند و روز دوشنبه نیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز او را «فردی بسیار مستعد» خواند.

فکر ازدواج میان حزبی جنبش ۵ ستاره و حزب دموکراتیک را نخستین بار ماتئو رنتسی، نخست وزیر پیشین ایتالیا مطرح کرد. رایزنی برای تشکیل ائتلاف تازه به هدف خروج از بحران سیاسی از دور روز پیش زیر نظر رئیس جمهوری سرجیو ماتارلا آغاز شده بود و در پایان این رایزنی‌ها جنبش ۵ ستاره بهترین حزب برای تشکیل ائتلاف تشخیص داده شد زیرا این حزب دارای اکثریت کرسی‌های پارلمان است و قدرت کافی برای شرکت در ائتلاف حاکم را دارد.

برنامه مشترک پیشنهاد شده از سوی نخست‌وزیر برای ترکیب وزرای کابینه ائتلافی هم‌اکنون باید به تصویب جنبش ۵ ستاره برسد. این حزب قرار است این برنامه را به رأی گذاشته و انتظار می‌رود که تا پایان هفته جاری نتیجه آرا مشخص شود.

ماتئو سالوینی، وزیر کشور پیشین و معاون پیشین نخست‌وزیر با تمسخر برنامه مشترک برای تشکیل دولت، این برنامه را «گروگان شکارچیان پوشه‌های وزارتی» نامیده و گفته است که دولت آینده قرار است «بنا به توصیه پاریس، برلین و بروکسل» تشکیل شود. او همچنین با تمسخر ائتلاف میان حزب دموکراتیک و جنبش ۵ ستاره، تنها نقطه مشترک این دو حزب سیاسی را «کینه‌ورزی به لیگا» خوانده است.