هنگ‌کنگ؛ دستگیری ۳۶ نفر در شدیدترین درگیری‌ها بین پلیس و معترضان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
هنگ‌کنگ؛ دستگیری ۳۶ نفر در شدیدترین درگیری‌ها بین پلیس و معترضان

روز یکشنبه و در جریان شدیدترین درگیری‌ها بین پلیس و معترضان هنگ‌کنگی ۳۶ معترض دستگیر شدند که جوانترین آنها ۱۲ سال سن دارد.

معترضان هنگ کنگی برای مواجه با پلیس از کوکتل مولوتوف و همچنین سنگ و آجر استفاده کردند و پلیس نیز در پاسخ به آنها از خودروهای آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد. در این اعتراضات برای نخستین بار یک پلیس از اسلحه‌اش استفاده و تیرهوایی شلیک کرد. همچنین ۶ پلیس دیگر نیز سلاحشان را به حالت آماده در دست گرفته بودند.

دولت محلی هنگ‌کنگ در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «تشدید اقدامات غیرقانونی و خشونت‌بار معترضان رادیکال نه تنها ظالمانه و شوکه کننده است بلکه هنگ‌کنگ را در آستانه وضعیت بسیار خطرناکی قرار می دهد.»

اعتراضات روز یکشنبه از جمله خشن‌ترین مواجهه معترضان با پلیس از زمان تشدید اعتراضات در اواسط ماه ژوئن محسوب می شود.

معترضان هنگ‌کنگی راهپیمایی‌های بیشتری برای روزها و هفته‌های آینده برنامه‌ریزی کرده‌اند. از این جمله می‌توان به تظاهرات در محل ساختمان‌های  شرکت هواپیمایی‌ «کاتای پاسیفیک» در روز چهارشنبه اشاره کرده که برای اعتراض به آنچه معترضان «ترور سفید» یا رفتارهای ناشناس برای ایجاد جو ترس در بین معترضان برگزار خواهد شد. این شرکت هواپیمایی بیشترین درخواست را برای تعلیق کارکنانی که در اعتراضات ضد دولتی مشارکت یا از معترضان حمایت می کنند، مطرح کرده است.

معترضان، مخالف لایحه استرداد متهمان به چین هستند که بر اساس آن مقامات هنگ‌کنگ می توانند متهمان را برای محاکمه به چین بفرستند. این لایحه اکنون به تعلیق درآمده است با این معترضان می گویند که این لایحه باید پس گرفته و به‌طور کامل کنار گذاشته شود.