نیروی دریایی ایران آماده اسکورت ابرنفتکش آدریان دریا-۱ است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
نیروی دریایی ایران آماده اسکورت ابرنفتکش آدریان دریا-۱ است

یک مقام ارشد نظامی ایران روز یکشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت) اعلام کرد ارتش این کشور آماده اسکورت ابرنفتکش «آدریان دریا-۱» (گریس-۱ سابق) است.

به گزارش ایسنا، امیر دریادار سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش گفته است: «ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی آمادگی دارد که اگر توسط مسئولین بالای کشور تشخیص داده بشود در هر جایی که لازم باشد این کشتی را اسکورت کند.»

به گفته آقای سیاری ایران در «خلیج عدن و دریای سرخ هم بالای ۵ تا ۶ هزار کشتی را اسکورت و امنیت را برقرار» کرده‌ است. امیر دریادار سیاری افزوده است ایران هرجایی که لازم باشد می‌تواند کشتی‌ها را اسکورت کند.

آمریکا هشدار داده است هر شرکت و کشوری که به‌‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به ابرنفتکش «آدریان دریا-۱» کمک کند سخت تنبیه و تحریم خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با تهدید و هشدار گفته است: «علنا گفته‌ایم که هر کسی به نفتکش نزدیک شود، هر کسی که حمایتش کند، هرکسی که اجازه دهد کشتی در اسکله‌اش پهلو بگیرد در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرد.»

مقصد ابرنفتکش آدریان دریا-۱ که پس از شش هفته توقیف، یکشنبه شب ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) جبل‌الطارق را ترک کرد، ابتداء یونان و سپس بندر مرسین ترکیه اعلام شد.

نیروی دریایی بریتانیا روز ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) با این اتهام که مقصد این نفتکش حاملِ ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام سوریۀ تحت تحریم اتحادیه اروپاست آن را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کرده بود.