Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برجام، اختلاف دو رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه در نشست گروه۷؟

 برجام، اختلاف دو رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه در نشست گروه۷؟
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری فرانسه می گوید کاهش تحریم های ایران یکی از خواست های اصلی رئیس جمهوری فرانسه از همتای آمریکایی در نشست گروه هفت خواهد بود.

آگهی

شواهد نشان می دهد نشست گروه هفت به میزبانی فرانسه می تواند به صحنه چالش های دیپلماتیک و گفتگوهای پرحاشیه بین رهبران جهان، خصوصا امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ بیانجامد. به جز پرونده هسته ای ایران، برکسیت و تجارت بین الملل سه محور اصلی احتمالی گفتگوهای چالش برانگیز در نشست سه روزه گروه هفت خواهندبود.

به گفته رسانه های فرانسوی مهم ترین عامل مورد اختلاف این نشست بی تردید اختلاف نظر ماکرون و ترامپ برسر پرونده هسته ای ایران است. اختلاف نظرهایی است که ماه ها آغاز شده است اما به نظر می رسد در نشست گروه هفت به اوج برسد. نشست رئیس جمهوری فرانسه با وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف، در پاریس درست پیش از این دیدار اهمیت اختلاف ها را روشن تر می کند.

هدف اصلی ماکرون کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران است. به گفته خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری فرانسه از دونالد ترامپ خواهد خواست تا درباره تحریم فروش نفت ایران تجدیدنظر کند و یا دست کم دستور کاهش تحریم ها را صادرکند.

در مقابل ماکرون تضمین خواهد کرد که ایران کاملا به برجام متعهد خواهد ماند. امانوئل ماکرون البته برای متقاعد کردن دونالد ترامپ کار دشواری پیش رو دارد. رئیس جمهوری آمریکا به تازگی گفته است که «ماکرون حق ندارد به جای آمریکا درباره پرونده هسته ای ایران حرف بزند و یا تصمیم گیری کند.»

موضوع دیگری که می تواند در این نشست بین دو رئیس جمهوری آمریکا و فرانسه تنش ایجاد کند موضوع مالیات بر درآمد شرکت های بزرگ اینترنتی از جمله گوگل و آمازون در فرانسه است، مالیات هایی که پیش‌تر دونالد ترامپ دلیل آن را حماقت ماکرون خوانده است.

گسترش آتش سوزی ها در جنگل های آمازون موضوع مهم دیگری است که در روزهای پایانی در میان محورهای اصلی گفتگوها قرارگرفته است.

نزدیک به ۱۳ هزار تن از نیروهای پلیس فرانسه در جریان این نشست سه روزه در بیاریتز حاضر خواهند بود. سه هزار روزنامه نگار نیز پوشش این نشست را برعهده خواهند داشت.

به کانال تلگرامی یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آگهی وزارت خارجه آمریکا: ۱۵ میلیون دلار پاداش برای افشای اطلاعات سپاه

وزیر خارجه فرانسه: برای نجات برجام مسائل زیادی باید حل شود

سخنگوی دولت ایران: اروپا برای تعیین تکلیف نفت ما فقط تا جمعه فرصت دارد