Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمازون در آتش؛ دعوای رهبران برزیل و فرانسه

آمازون در آتش؛ دعوای رهبران برزیل و فرانسه
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«خانه‌مان به معنی واقعی کلمه دارد می‌سوزد. جنگل‌های آمازون، این ریه‌های زمین که به تنهایی ۲۰ درصد اکسیژن ما را تأمین می‌کنند آتش گرفته. این یک بحران بین‌المللی است. قرار ما برای گفتگو درباره این وضعیت اضطراری دو روز دیگر در نشست گروه ۷.»

آگهی

جنگل‌های آمازون که همچنان در آتش می‌سوزد به بحران زیست‌محیطی و دعوای سیاسی بین‌المللی نیز بدل شده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه پنج‌شنبه ۳۱ مرداد در صفحه توییتر خود به انگلیسی و فرانسوی نوشت: «خانه‌مان به معنی واقعی کلمه دارد می‌سوزد. جنگل‌های بارانی آمازون، این ریه‌های زمین که به تنهایی ۲۰ درصد اکسیژن ما را تأمین می‌کنند آتش گرفته. این یک بحران بین‌المللی است. قرار ما برای گفتگو درباره این وضعیت اضطراری دو روز دیگر در نشست گروه ۷.»

پیش از ماکرون، سازمان ملل نیز نسبت به پیامدهای خطرناک آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون هشدار داده بود. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد با دعوت از جامعه جهانی به تلاش برای «نجات» آمازون گفت که نسبت به این رویداد «شدیدا نگران» است. سازمان جهانی هواشناسی نیز روز پنج‌شنبه این حریق را یک «بحران بین‌المللی» توصیف کرد.

آتش‌سوزی بزرگی که از ۱۸ روز پیش در جنگل‌های آمازون آغاز شده هر روز دامنه‌های تازه‌تری پیدا می‌کند و نیروهای دولتی هنوز نتوانسته‌اند آن را خاموش کنند. تخمین مساحت منطقه درگیر حریق و میزان پیشرفت آتش در آمازون به آسانی میسر نیست.

با این حال سازمان ملی تحقیقات فضایی برزیل می‌گوید که تنها در ۴۸ ساعت منتهی به روز پنج‌شنبه در ۲ هزار و ۵۰۰ نقطه آتش سوزی در سراسر برزیل رؤیت شده است. به گفته این سازمان، قطع بی‌رویه درختان و جنگل‌زدایی مهم ترین عامل بروز این آتش‌سوزی بزرگ بوده است. این سازمان همچنین گفته است که شمار آتش‌سوزی‌های جنگلی در برزیل از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۸ به میزان دست کم ۸۴ درصد افزایش یافته است.

آمازون وسیع‌ترین پهنه جنگل‌های حاره‌ای در جهان را در خود دارد و ۶۰ درصد جنگل‌های آن در خاک برزیل واقع شده است. رود آمازون که یکی از بزرگ‌ترین رودهای جهان است در همین منطقه جاری است.

بولسونارو: ماکرون ذهنیت استعماری دارد

به نظر می‌رسد هشدار شدید دبیرکل سازمان ملل و رئیس جمهوری فرانسه به مذاق رئیس‌جمهوری عوامگرای برزیل خوش نیامده است.

ژائیر بولسونارو در توییتر خود آتش‌سوزی در آمازون را یک «مشکل داخلی برزیل و چند کشور دیگر منطقه آمازون» خواند و ضمن انتقاد از «استفاده ابزاری» رئیبس‌جمهوری فرانسه از این رویداد «برای مطامح سیاسی» و نیز استفاده از عکس‌های «جعلی» نوشت: «لحن حساسیت‌برانگیزی که او برای واقعه آمازون به کار می‌برد، آن هم با تصاویر قلابی، کمکی به حل مشکل نمی‌کند.»

وی در توییت دیگری در ادامه نوشته است: «دولت برزیل آماده گفتگو بر پایه داده‌های عینی و احترام متقابل است. پیشنهاد رئیس‌جمهوری فرانسه برای بحث در مورد آمازون در نشست آتی گروه ۷ در حالی که خود کشورهای منطقه در این نشست حضور ندارند، نشانگر روحیه غلط استعماری در قرن بیست و یکم است.»

آقای بولسونارو پیش از این نیز با متهم کردن مخالفان خود به ایجاد عمدی آتش‌سوزی در آمازون «برای تخریب چهره دولت»، گفته بود که در مورد گستردگی این آتش‌سوزی «اغراق» می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقادها از گوگل برای ارائه نتایج بی‌ربط به هنگام جستجوی آتش‌سوزی آمازون

سیل در جنوب برزیل دست‌کم ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

۱.۶ میلیون نفر در بزرگترین کنسرت مدونا در ریو دو ژانیروی برزیل شرکت کردند