بحران کشمیر؛ گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رهبران هند و پاکستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
بحران کشمیر؛ گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ با رهبران هند و پاکستان

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عصر دوشنبه در تماسی تلفنی با رهبران هند و پاکستان خواستار کاهش تنش در کشمیر و تقویت روابط تجاری دو کشور با آمریکا شد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پس از این گفتگوها در توییتر خود نوشت:‌ «با دو دوست خوبم، نخست‌وزیر مودی از هند و نخست‌وزیر خان از پاکستان گفتگویی داشتم». او افزود این گفتگو «دربارهٔ تجارت، شراکت استراتژیک و از همه مهمتر برای هند و پاکستان، تلاش برای کاهش تنش‌ها در کشمیر» بوده است.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای رسمی ضمن تأیید این گفتگوی تلفنی اعلام کرد‌ که رئیس جمهوری آمریکا «بر نیاز به کاستن از تنش تأکید کرد و از طرفین مصرانه خواست در این شرایط خویشتن‌داری کنند.»

در دو هفتهٔ گذشته هزاران تن از شهروندان ایالت خودمختار کشمیر در شمال غربی هند در اعتراض به سلب اختیارات ویژه و برقراری شرایط امنیتی در این منطقه به خیابان‌ها آمده و با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند. گفته می‌شود که پلیس هند تا کنون دست‌کم ۴ هزار نفر را در جریان این اعتراضات بازداشت کرده است.

هند و پاکستان از دهه‌ها پیش بر سر اعمال حاکمیت بر منطقه جامو و کشمیر اختلاف دارند. پاکستان می‌گوید از جنبش جدایی طلب مسلمانان این منطقه حمایت اخلاقی و دیپلماتیک می‌کند اما هند، اسلام‌آباد را به تسلیح شورشیان اسلام‌گرای مستقر در جامو و کشمیر متهم می‌کند.

اهمیت تقویت پیوندهای تجاری برای آمریکا

بیانیه کاخ سفید همچنین افزود که رئیس‌جمهوری ایالات متحده با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان دربارهٔ نیاز به به‌کارگیری «لحن متعادل» در شرایط کنونی سخن گفت. دو طرف همچنین توافق کردند تا برای تقویت پیوندهای تجاری و اقتصادی خود تلاش کنند.

از سوی دیگر دولت هند اعلام کرد که نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور در گفتگو با دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرده است که وزیر بازرگانی هند و نمایندگان تجاری ایالات متحده، برای مذاکرات تجاری از نو دیدار کنند.

گفتگوهای تجاری هند و ایالات متحده، در ماه ژوئیه سال جاری میلادی بدون آنکه به نتیجه برسد پایان یافت. دو این کشور، در رشته‌ای از اقدامات محافظتی اقتصادی، مجموعه‌ای از تعرفه‌های گمرگی را بر واردات خود از طرف مقابل وضع کرده‌اند.