Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایتالیا دستور توقیف «آغوش باز» و پیاده کردن پناهجویان را صادر کرد

ایتالیا دستور توقیف «آغوش باز» و پیاده کردن پناهجویان را صادر کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«گارد ساحلی ایتالیا تلاش دارد این افراد را نجات دهد اما وضعیت کنونی از کنترل خارج شده است.»

آگهی

دستگاه قضایی ایتالیا دستور توقیف کشتی «آغوش باز» و پیاده کردن ۹۰ پناهجوی باقیمانده در جزیره لامپدوزای سیسیل را صادر کرد. این در حالی است که شماری از پناهجویان این کشتی بامداد سه‌شنبه خود را از عرشه این کشتی به دریا انداختند تا با شنا به ساحل برسند.

مسئولان این کشتی امداد و نجات پناهجویان در مدیترانه اعلام کردند ۹ تن از سرنشینان این کشتی، روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد به درون آب پریده‌اند. برخی رسانه‌ها تعداد این افراد را بیش از ۱۰ تن اعلام کرده بودند.

لوئیجی پاتروناجو، دادستان شهر اگریجنته سیسیل بعد از ظهر سه‌شنبه پس از انتشار خبر به آب زدن پناهجویان و خطر گرسنگی باقی سرنشینان کشتی، بار بالگرد خود را به جزیره لامپدوزا رسانده و دستور توقیف کشتی و پیاده کردن پناهجویان را صادر کرد. آقای پاتروجانو پس از دریافت گزارش مأموران پلیس قضایی و دو پزشکی که مأمور بررسی کشتی کرده بود به این نتیجه رسید که باید این تصمیم فوری را درباره کشتی بگیرد.

سازمان غیرانتفاعی آغوش باز که گردانندگی این کشتی را بر عهده دارد در توییتر خود نوشته بود که گارد ساحلی ایتالیا تلاش دارد این افراد را نجات دهد اما وضعیت کنونی از کنترل خارج شده است. شب گذشته نیز ۸ تن از پناهجویان سوار بر این کشتی که وضعیت‌شان اضطراری گزارش شده بود به بندر لامپدوزای ایتالیا منتقل شدند.

بیشتر بخوانید:پناهجویان بلاتکلیف در دریا؛ اسپانیا ایتالیا را به نقض قوانین متهم کرد

مقامات این کشتی گفته بودند وضعیت پناهجویان بحرانی است و شماری از آنها نزدیک است خودکشی کنند. گزارش‌های دیگری حاکی از آن است که شماری از پناهجویان، یکدیگر را بر سر غذا تا حد مرگ زده‌اند.

با این حال ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا مدعی شده بود که مقامات این کشتی دربارهٔ شرایط پناهجویان اغراق می‌کنند. وی همچنین پناهجویانی را که شب گذشته به ساحل منتقل شده‌اند متهم کرد که دربارهٔ بیماری و سن‌شان دروغ می‌گویند.

اسپانیا برای نجات کشتی «آغوش باز» وارد عمل می شود

دولت اسپانیا روز گذشته اعلام کرد با آنکه در این زمینه توافقی رسمی با ایتالیا امضا نکرده، اما حاضر است پناهجویان این کشتی را بپذیرد. پیش از این شش کشور از جمله فرانسه و آلمان و اسپانیا برای پذیرش این پناهجویان آمادگی دارند.

دولت اسپانیا روز سه شنبه تصریح کرد که برای نجات پناهجویانی که از نوزده روز پیش تاکنون در آب های مدیترانه سرگردانند یک کشتی نظامی را عازم سواحل جزیره لامپدوزای ایتالیا می کند تا «آغوش باز» را به سمت سواحل اسپانیا اسکورت کند.

در بیانیه دولت اسپانیا آمده است: «کشتی "اوداس" قرار است ساعت پانزده روز سه شنبه (امروز) برای انجام این ماموریت حرکت خود را آغاز کند و پس از سه روز کشتیرانی وارد بندر لامپدوزا شود.»

در این بیانیه تصریح شده است که ماموریت این کشتی تحویل پناهجویان برای انتقال به اسپانیا و نیز اسکورت کشتی «آغوش باز» تا بندر پالما در مایورکا است.

گفتنی است که کشتی آغوش باز که تحت اجاره یک انجمن بشر دوستانه اسپانیایی با همین نام است به ظاهر هنوز در جریان این اقدام دولت اسپانیا قرار نگرفته است. سازمان خیریه اسپانیایی اعلام کرد تعدادی از پناهجویان حاضر در کشتی «آغوش باز» که از شرایط موجود سرخورده و ناامید شده بودند ساعاتی ابتدایی روز سه شنبه خود برای شنا کردن به سوی ساحل لامپدوزا خود را به آب انداختند.

این در حالی است که فرماندهٔ این کشتی که فعلا ۹۸ پناهجو را در خود جا داده، اعلام کرد با آنکه دولت ایتالیا اجازهٔ پهلو گرفتن در بندرهایش را به این کشتی نداده است، آغوش باز نمی‌تواند سواحل ایتالیا را ترک کند چراکه ذخیره غذایی و پشتیبانی‌اش تمام شده و گارد ساحلی ایتالیا باید پناهجویان را تحویل بگیرد و به اسپانیا برساند.

کشتیِ امدادِ «آغوش باز» در ابتدای ماه اوت امسال ۱۶۰ پناهجوی سرگردان در آب‌های مدیترانه را نجات داده بود.

از آنجاکه ایتالیا و مالت و اسپانیا اجازه پهلو گرفتن به این کشتی ندادند، ناگزیر شد با کشتی‌های دیگر آذوقه و خوراک به سرنشینان خود برساند. این کشتی اکنون سه هفته است که در آبهای ساحلی ایتالیا سرگردان است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناخدا مدال افتخاری شهرداری پاریس را بدلیل خشونت فرانسه علیه پناهجویان رد کرد

موسسه «آغوش باز»: به دلیل شرایط اضطراری در کشتی نمی توانیم به اسپانیا برویم

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند