نخست‌وزیر دانمارک: دوره خرید و فروش کشورها به پایان رسیده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جزیره گرینلند، تصویر از ویدیوی رویترز
جزیره گرینلند، تصویر از ویدیوی رویترز

ماجرای خرید جزیره گریلند توسط ایالات متحده وارد فاز تازه‌ای شده است. دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا حالا به صراحت این ایده را ایده‌ای استراتژیک برای آمریکا می‌داند و می‌گوید که دانمارک برای نگهداری از این جزیره باید هزینه زیادی بپردازد و در عین حال ما و دانمارک روابط خوبی داریم.

گرینلند سرزمینی خودمختار و تحت اداره کشور دانمارک است. این جزیره در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی واقع شده و کمتر از ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.

ایده خرید گرینلند که نخست از سوی منابع آگاه مطرح شد، واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشت. حالا مته فردریکسن، نخست‌وزیر دانمارک به صراحت خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید: «با حرف نخست‌وزیر گرینلند موافقم که گرینلند فروشی نیست. به هر شکل گرینلند دانمارکی هم نیست. گرینلند، گرینلند است.»

خانم فردریکسن افزود: «خوشبختانه دوره خرید و فروش کشورها و جمعیت‌ها به پایان رسیده است.»

«در گرینلند برج ترامپ نمی‌سازم»

با این وجود دونالد ترامپ همچنان بی‌پرده درباره ایده خرید گریلند با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کند. او در آخرین واکنش به ماجرای خرید گرینلند توییتی منتشر کرده و با فتوشاپ تصویر یکی از برج‌هایش با لوگوی ترامپ وسط جزیره گرینلند، نوشته است: «قول می‌دهم با گرینلند چنین کاری نکنم.»

آقای ترامپ روز دوشنبه ۱۹ اوت در جمع خبرنگارانی که از او درباره ماجرای گرینلند و موضع آمریکا سوال پرسیده بودند گفت: «ایده خرید [گرینلند] مطرح شد و به نظرم از نظر استراتژیکی جالب است. این جزیره برای دانمارک دردسرساز است. دانمارک برای اداره اینجا ۷۰۰ میلیون دلار هزینه می‌کند که هزینه زیادی است. از نظر استراتژیکی این کار برای آمریکا خوب است.»

ترامپ ماه آینده راهی دانمارک و گرینلند خواهد شد

دونالد ترامپ قرار است اوایل سپتامبر راهی دانمارک و گرینلند شود و با نخست‌وزیر دانمارک و گرینلند دیدار کند.

یکی از ساکنان بومی جزیره می‌گوید: «ترامپ واقعا نمی‌فهمد چه می‌گوید».
شهروند دیگری که اصالت دانمارکی دارد و در گرینلند مشغول کار است نیز با انتقاد از سخنان اخیر ترامپ می‌گوید: «او می‌تواند هر چیزی دلش خواست خریداری کند یا حداقل اینطوری فکر کند؛ اما شما نمی‌توانید هرچه دلتان خواست را بخرید. حرف مردم و فرهنگ و کشور در میان است.»

«گرینلند فروشی نیست»

منابع آگاه پیش از این اعلام کرده بودند که آقای ترامپ به طور خصوصی با دستیاران و مشاوران خود در مورد خرید گرینلند مشورت کرده است.
گرینلند بزرگترین جزیره جهان به شمار می‌آید و به گفته این منابع آگاه، ترامپ بنا دارد از آن برای گسترش قلمرو نظامی ایالات متحده استفاده کند. طرح این مساله نخست موجب شد تا برخی آن را شوخی قلمداد کنند اما حالا با مواضع اخیر دونالد ترامپ مساله جدی‌ به نظر می‌رسد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید